Ministerstvo dopravy bude od září elektronicky dohlížet nad STK

Praha - Ministerstvo dopravy spustí v září provoz centrálního elektronického dohledu nad stanicemi technické kontroly (STK). Opatření má zamezit podvodům, při kterých se na silnice dostávají auta, která nevyhovují technickým podmínkám.

V září ministerstvo do systému napojí prvních deset procent stanic, v říjnu to má být dalších 40 procent a všechny zbývající mají být připojeny do začátku listopadu. Díky počítačovému systému budou mít pracovníci dohledu on-line informace o tom, jaké auto v daném okamžiku prochází kontrolou. O spuštění systému se hovoří zhruba dva roky, jeho zavedení zpozdila příprava a výběrové řízení na dodavatele. Později by se součástí dohledu měl stát i kamerový systém.

Pracovníci státního odborného dozoru se při prověřování stanic nejčastěji setkávají s tím, že STK neprovede všechny předepsané úkony nebo její pracovníci správně neposoudí skutečný stav vozu. Do provozu se tak dostávají omlazené vozy, auta s pozměněnými identifikátory či jinými motory nebo vozy, jejichž technický stav může znamenat hrozbu pro ostatní účastníky provozu. Podvody často doprovází snahu o přihlášení dovážených ojetin, kterých bylo loni i kvůli toleranci některých STK přihlášeno rekordních 213 000 vozů z druhé ruky.

Celkem v tuzemsku funguje přes 330 STK a ministerstvo jich loni zkontrolovalo 52. Loni kvůli vážným nedostatkům uzavřelo STK v Rakovníku, Mostě a Drásově.