KDU-ČSL bude v 6 krajích poprvé kandidovat v koalici

Praha - KDU-ČSL nebude v podzimních krajských volbách poprvé stavět v šesti krajích samostatné kandidátky. Spojí se do koalic s dalšími hnutími nebo nestraníky. Spekulace o obavách z volebního neúspěchu ale vyvrací. Zástupci lidovců krok vysvětlují tím, že chtějí do politiky vtáhnout i osobnosti, které nejsou členy politických stran. Vedle nezávislých kandidátů i členy různých regionálních uskupení. Šance uspět v regionálních volbách se navíc podle lidovců tímto krokem zvýší.

„My v těchto krajích neřešíme a nikdy jsme neřešili pětiprocentní hranici. Politika člověka baví, když může i vítězit, a v koalicích se tato pravděpodobnost posiluje,“ uvedl 1. místopředseda strany Roman Línek. Podle lídra Koalice pro Královéhradecký kraj Jiřího Veselého existuje mnoho kvalitních lidí, kteří by mohli kraji něco přinést a nechtějí být politicky organizováni.

Ústecký kraj bude bez kandidátky

Například v Ústeckém kraji ale nebude KDU-ČSL stavět vlastní ani koaliční kandidátku. Tři stranická jména se objeví na seznamu hnutí Severočeši.cz. „V severních Čechách nemá KDU takovou podporu. Vyzkoušeli jsme to a nedosáhli jsme výsledků,“ dodala předsedkyně ústecké krajské organizace KDU-ČSL Alenka Antošová.

Politolog Metropolitní univerzity Jan Bureš se domnívá, že jde v této chvíli o snahu nedopustit tak vysoký úpadek volebních hlasů, jaký se zdá z průzkumů veřejného mínění. V celostátních volbách se pozice KDU-ČSL pohybuje okolo pěti procent. Drží ji především tradičně silné regiony na Moravě. Volit krajské zastupitele půjdou lidé 17. a 18. října.

Roman Línek
Roman Línek