Topolánek tvrdí, že Paroubek o radaru věděl

Praha - Premiér Mirek Topolánek prohlásil, že předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek věděl o konzultacích České republiky a USA, které se týkaly amerického radaru v Česku. Narážel tak na nedávné Paroubkovo vyjádření pro média. Šéf nejsilnější opoziční strany v něm tvrdil, že jeho předchůdce v premiérském křesle Stanislav Gross na něj nepřenesl obecnou informaci o technických konzultacích s USA týkajících se právě radaru.

„Já jsem se dočetl v tisku, že Jiří Paroubek nevěděl o jednáních týkajících se umístění radaru v České republice, a chci tady říci jednoznačné důkazy, že to není pravda,“ prohlásil premiér. K radaru prý přijala usnesení už vláda vedená Vladimírem Špidlou (ČSSD) a v roce 2006 podepsal Paroubek jako premiér usnesení, které usnesení Špidlovy vlády odtajňuje. „Oba tyto dokumenty jsou veřejně k dispozici,“ řekl dnes předseda vlády.

Sociální demokraté trvají na tom, že za jejich vlády se o nepopulárním radaru s USA nevyjednávalo, ale vedly se jen technické konzultace. Poprvé se o možnosti vzniku radaru před českými novináři zmínili experti amerických ministerstev zahraničí a obrany. To bylo na počátku října 2002, předtím už prý o radaru diskutoval ve Spojených státech i tehdejší český ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Konkrétní smlouvu až letos domluvila a podepsala Topolánkova vláda. Definitivně zatím ale není domluvena smlouva upravující podmínky pobytu amerického personálu a vládu ještě čeká i tvrdé projednávání v parlamentu.