Poslední srpnový víkend nepřežilo na českých silnicích 13 lidí

Praha - Poslední prázdninový víkend zemřelo v Česku na silnicích 13 lidí, o dva méně než loni. Přesto policisté toto číslo nepovažují za úspěch, nedaří se jim totiž přiblížit k hodnotám z roku 2006, kdy začal platit bodový systém. Před dvěma lety skončil stejný víkend šesti mrtvými.

Srpnové dopravní nehody si podle předběžných policejních statistik vyžádaly méně obětí než v loňském roce. Na silnicích zemřelo v osmém měsíci 103 lidí, což je o jednoho člověka více než loni v srpnu. Od června do srpna zemřelo na silnicích 303 lidí, tedy o 30 méně než loni.

V srpnu se ale oproti loňsku snížil počet nehod. Letos způsobili řidiči
zhruba 12 600 kolizí, v minulém roce o 3000 více. Nejvíce havárií
zapříčinil nesprávný způsob jízdy. Za celé prázdniny zaznamenali policisté o zhruba 20 procent méně havárií než loni.

Nejtragičtější bilanci měly od roku 1990 prázdninové měsíce v roce 1993, kdy při dopravních nehodách zahynulo 291 lidí. Naopak nejméně obětí havárií policisté zaznamenali v roce 2006.

Ještě v pátek před posledním prázdninovým víkendem se stala tragická nehoda v Nejdku na Karlovarsku. Vyžádala si čtyři mrtvé, mezi nimi dva chlapce ve věku 15 a 17 let, a tři těžce zraněné. Údajně kvůli vysoké rychlosti vyjel osobní vůz Renault 19 z rovné silnice, dostal smyk a narazil do stromu. V autě cestovalo sedm lidí.

Lidé o víkendu umírali při nehodách v Mukařově u Prahy, na pražské Rozvadovské spojce, na Chomutovsku, v Ostravě a u Velehradu na Uherskohradišťsku.

Měsíc září bývá ve statistikách nejhorší s průměrem 121 mrtvých na českých silnicích. Policisté proto chystají masivní dopravněbezpečnostní akce ve vybraných regionech.