Opravy silnice zkomplikují cestu do Harrachova

Smržovka (Jablonecko) - Dopravu na hlavním tahu z Jablonce nad Nisou k hraničnímu přechodu v Harrachově na Semilsku zkomplikují od úterý 9. září další práce. Až do poloviny listopadu je naplánována oprava propustku nedaleko křižovatky se silnicí na Novou Ves. Propustek je v havarijním stavu, v místě opravy bude proto doprava svedena na polovinu vozovky a řízena semafory, uvedl Jaroslav Jakubička z odboru dopravy Libereckého kraje.

Ve Smržovce nejde o první dopravní omezení. Na silnici I/14, po které denně projede v průměru kolem 8000 automobilů, se pracuje už od loňského roku. Loni tam začaly opravy vodovodu a splaškové kanalizace ve vozovce. Na ně pak navázala oprava dešťové kanalizace na zhruba 600 metrů dlouhém úseku. Později se přidala ještě rekonstrukce železničního mostu. Práce jsou součástí rekonstrukce průtahu Smržovkou, které budou v dalších letech pokračovat na dalších úsecích od Jablonce do Tanvaldu. Podle Jana Stacha z Ředitelství silnic a dálnic přijdou opravy silnice na 300 milionů korun.

Omezení se dotkne zejména osobních automobilů. Nákladní automobily jsou totiž už od jara směrovány na objízdné trasy. „Objížďka pro vozidla nad 3,5 tuny je vyznačená z Jablonce směrem na Železný Brod. Přes Maršovice, Pěnčín a Bratříkov dovede řidiče na mezinárodní silnici E65 a po ní se dostanou do Tanvaldu, Harrachova a do Polska,“ popsal trasu Jakubička. Na cestě z Liberce do Tanvaldu doporučuje řidičům kamionů zcela se vyhnout Jablonci a vydat se z Liberce po rychlostní komunikaci do Turnova a tam se napojit na E65 na Harrachov.