Dnes byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší pečovatele roku 2008

Praha - Dnes byly v Praze vyhlášeny výsledky soutěže Pečovatel/ka roku 2008. Toto ocenění z rukou manželky prezidenta republiky Livie Klausové na Novoměstské radnici v Praze převzalo osm žen a dva muži. Jedním z nich je Jaroslav Hájek. Má těžce nemocnou ženu, přesto se už čtyři roky stará o desítky lidí v bezbariérovém domě v Praze Řepích. A ti ho taky nominovali do soutěže.

Pečovatel a Pečovatelka roku má ocenit desítky podobných příběhů. Proto Asociace pečovatelských služeb a Diakonie Českobratrovské církve evangelické pod záštitou manželky prezidenta Livie Klausové chtějí dát alespoň na moment této tvrdé profesi chvilku slávy. Všední den pečovatelky vypadá různě, podle toho, co kdo potřebuje. „Rozdáme léky, nakoupíme, uklidíme, vykoupíme, chlapy i oholíme - já jsem ke všemu,“ svěřila se Jana Domínová. Co se týče odměny, rodinný rozpočet musí podle ní dotovat manžel. Smyslem profese podle oceněných není jen zajistit základní potřeby klientů, ale hlavně jim zpříjemnit jejich často osamocený život. Příjem pečovatelky je 13.000 až 15.000 hrubého, uvedl předseda České asociace pečovatelských služeb Jindřich Kadlec.

Ocenění pečovatelka roku má podle Kadlece zvýšit prestiž této služby. Vyhlášení cen již pošesté organizovala Diakonie Českobratrské církve evangelické. Oceněné vybrala odborná porota z šesti desítek nominovaných. Podle Kadlece se v České republice věnuje přímé pečovatelské péči asi 5000 osob. „V ČR působí asi 400 poskytovatelů. Jsou to různé právnické formy zřízené obcemi, církvemi, občanskými sdruženími,“ řekl Kadlec. Cílovou skupinou pečovatelské služby jsou senioři, zdravotně znevýhodnění spoluobčané a další sociálně vyloučení lidé. 

Domácí zdravotní péče, domy pro seniory a další pečovatelské a ubytovací služby lze najít v seznamech. Katalogy poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb jsou občanům k dispozici na sociálním odboru místního obecního úřadu.