Tošenovský: Kandidoval bych na předsedu v případě patové situace

Praha - O bývalém hejtmanovi Evženu Tošenovském se mluvilo jako o možném kandidátovi na předsedu ODS. Tošenovský se ale této myšlence brání. Připustil však, že v případě neočekávaných situací by mohl o kandidatuře přemýšlet. Moravskoslezská organizace jej na kongres nominovala na prvního místopředsedu strany. Podle Tošenovského je pro budoucího předsedu ODS nejdůležitější jeho důvěryhodnost pro voliče.

„Kdyby se dostal kongres do neřešitelné situace, že nebude zvolen žádný ze dvou kandidátů a začne se přemýšlet a jednat, co se bude dít, tak bych o kandidatuře přemýšlel a nebyl bych jediný,“ konkretizoval Tošenovský situaci, která by jej přiměla kandidovat na předsedu.

Před kongresem v roce 2002 se Tošenovský ucházel o post předsedy strany, ale těsně před kongresem svou kandidaturu stáhnul. „Nebojím se jít do boje, za 15 let jsem soubojů zažil více než kdokoliv jiný v ODS. Ale vždy člověk zvažuje, jestli je rozhodnutí správné a jednoznačné. Jsem přesvědčen, že to bylo rozumné,“ řekl bývalý hejtman Moravskoslezského kraje.

Tošenovský se přiklání k názoru, že by současné vedení mělo mít zkrácený mandát a leadera do parlamentních voleb by si zvolil až za rok. Tím, že nyní Tošenovský kandiduje na pozici prvního místopředsedy, může si vytvářet výhodnou pozici pro další kongres. „Jde o to, abychom se příští rok v červnu nebo září sešli a diskutovali pouze o ODS. Nejde o žádnou mou postupnou přípravu,“ oponoval.

„Budu posuzovat co Bém a Topolánek přinášejí do budoucích voleb. Zajímá mě, jestli bude každý z kandidátů pro lidi srozumitelný a důvěryhodný. Každý z nich má nějaké plus a kdybychom je spojili, bylo by to možná dobře. Pro mě je nyní budoucí předseda v rozvaze, volba je tajná a tajnou má zůstat,“ shrnul.

Kongres rozhodují noci

Miroslava Němcová chce na kongresu největší pravicové strany kandidovat na místopředsedkyni strany. „Kongresy obvykle rozhodují noci mezi prvním a druhým dnem a my ty noci nyní budeme mít dvě, takže očekávám, že právě ty rozhodnou a nikoliv ti, co hlasovali na sněmech místní nebo okresní úrovně,“ popsala Němcová své šance na zvolení.

V čele strany by místopředsedkyně sněmovny nejraději viděla někoho nového, kdo by byl sjednotitelem rozhádané ODS. „Nikdo takový ale není. To si vysvětluji tím, že ODS nebyla připravena na tak velkou porážku, je to pro ni velký otřes, ze kterého se bude vzpamatovávat delší dobu,“ dodala.