Lidovci chtějí více daňově zvýhodnit rodiny s dětmi

Praha - Širší vedení KDU-ČSL se sešlo v Paláci Charitas na celostátní konferenci. Mezi tématy, o nichž jednali, bylo mimo jiné i společné zdanění rodin. Lidovci jsou přesvědčeni, že rodiny s dětmi dotují státní rozpočet. Výdaje na péči o děti a jejich výchovu si totiž nemohou odečíst z daní na rozdíl od podnikatelů, kteří si odečítají firemní investice. KDU-ČSL proto hodlá zavést změny systému daní a důchodů, které by toto znevýhodnění rodin s dětmi odstranily. Dalším tématem bylo dojednání termínu příštího celorepublikového sjezdu strany.

Lidovci změny ve zdanění rodin argumentují tím, že jedno dítě přijde v průměru rodiče na 80 tisíc korun za rok, zatímco z daní si mohou odepsat jen necelých 11 tisíc. Průměrná lidovecká rodina, která čítá dva rodiče a čtyři děti, a která si za rok vydělá 480 tisíc hrubého, by si mohla z daňového základu odečíst podle nového návrhu až 320 tisíc korun. „Rodiny s dětmi jsou daněmi a odvody zatíženy mnohem více než bezdětní,“ uvedl mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek.

Uplatněním rodinného kvocientu by domácnosti s nízkým příjmem, které jsou osvobozeny od placení daní z příjmů, nezískaly žádnou výhodu. Bohaté rodiny se třemi a více dětmi by si naopak polepšily. Zvýšit porodnost lidovci chtějí i zavedením převodu „významné části“ z odvodů do systému sociálního pojištění rodičům.

Podle takových pravidel by ale ve státním rozpočtu každý rok chybělo asi 120 miliard korun. Z toho vyplývá, že takový návrh bude velice těžko průchozí. Na konferenci se ale lidovečtí ministři zavázali, že téma rodiny a daně vnesou na koaliční jednání a chtějí, aby se stalo jednou z priorit vlády po zbývající funkční období.

Sjezd bude 19. září 2009

Vedení KDU-ČSL dnes také vyhovělo předsedovi Jiřímu Čunkovi, když svolalo volební sjezd na 19. září příštího roku. Lidovci uvažovali i o termínech na konci jara a počátku léta, vicepremiér Čunek na zasedání celostátní konference preferoval pozdější termín kvůli předsednictví Česka Radě EU, které bude v létě končit, a červnovým volbám do Evropského parlamentu. Nového předsedu zvolí lidovci v Kroměříži.

Proti Čunkovi, který vede KDU-ČSL dva roky, se zřejmě postaví europoslanec Jan Březina, který kandidaturu oznámil v říjnu po volbách do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu, ve kterých KDU-ČSL propadla. Velmi ostře vedení strany kritizoval za výsledky říjnových voleb i šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek.

Jiří Čunek na sjezdu KDU-ČSL
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24