Paroubek nezaručil, že nezkusí sesadit vládu během předsednictví

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek nevyloučil, že by sociální demokracie mohla i během českého předsednictví EU navrhovat vyslovení nedůvěry vládě. Po dnešním jednání předsednictva strany uvedl, že chystaná dohoda s koalicí kvůli evropskému předsednictví nebude žádným aktem smíření nebo tolerančním patentem.

Paroubek zopakoval, že podmínkou podpisu dohody je ratifikace Lisabonské smlouvy, která má reformovat fungování EU, v obou komorách parlamentu. „Ta dohoda je postavena na principech. A teprve potom můžeme jednat o nějakých personálních věcech,“ podotkl šéf socialistů.

„Tato dohoda by se měla správně jmenovat Dohoda o zajištění úspěšného předsednictví České republiky Radě Evropské unie,“ uvedl Paroubek. Měla by se podle něj týkat pouze některých oblastí evropské politiky, nikoli celé zahraniční politiky a už vůbec ne vnitřní politiky.

Sociální demokraté nepodpoří zásadní vládní normy, které by byly v rozporu s jejich programem, jsou ochotni podle Paroubka podporovat „udržovací“ návrhy. „To nemůžu zaručit, to rozhodně není žádný toleranční patent,“ uvedl předseda ČSSD na dotaz, zda se jeho strana nepokusí vyvolat ve sněmovně během předsednictví hlasování o nedůvěře vládě.