Vedení KDU-ČSL má výhrady k Liškově bílé knize vzdělávání

Praha - Vedení KDU-ČSL se k připravované koncepci terciárního vzdělávání staví s výhradami. Lidovci chtějí, aby takzvané bílé knize, kterou hodlá na pondělním jednání vlády předložit ministr školství Ondřej Liška (SZ), předcházel věcný záměr zákona a aby byly posouzeny dopady této reformy pro ekonomický sektor. Podle ministra Cyrila Svobody (KDU-ČSL) by s ní měly souhlasit i univerzity.

Podle Svobody reforma terciárního vzdělávání musí projít řádným procesem projednávání. „Není možné, aby tento materiál v sobě skrýval tak zásadní otázky, jako je školné, aniž by byly posouzeny dopady do českého podnikatelského a ekonomického prostředí, aniž by byl připraven koncept právní úpravy, to znamená, aniž by byl připraven věcný záměr zákona,“ objasnil výtky předsednictva KDU-ČSL. S podobou reformy musí souhlasit také univerzity, doplnil Svoboda.

Třetí a údajně již konečnou verzi reformní Bílé knihy terciárního vzdělávání představilo ministerstvo školství v prosinci. Reforma plánuje specializaci univerzitních pracovišť v budoucnu buď na výzkum, vzdělávání nebo profesní přípravu. Zlepšit financování vysokých škol má třeba zavedení školného, současně má ale fungovat i systém finanční podpory studentů včetně studentských půjček a stipendií. Celou bílou knihu i aktuální připomínky si můžete prohlédnout zde

Proti chystané koncepci se však staví univerzity, kterým vadí změny v obsazení a kompetencích správních rad. Zástupci škol se bojí ztráty svých akademických svobod a přílišného zasahování politiků a soukromého sektoru.