Podle Svobody reforma terciárního vzdělávání musí projít řádným procesem projednávání. „Není možné, aby tento materiál v sobě skrýval tak zásadní otázky, jako je školné, aniž by byly posouzeny dopady do českého podnikatelského a ekonomického prostředí, aniž by byl připraven koncept právní úpravy, to znamená, aniž by byl připraven věcný záměr zákona,“ objasnil výtky předsednictva KDU-ČSL. S podobou reformy musí souhlasit také univerzity, doplnil Svoboda.
Třetí a údajně již konečnou verzi reformní Bílé knihy terciárního vzdělávání představilo ministerstvo školství v prosinci. Reforma plánuje specializaci univerzitních pracovišť v budoucnu buď na výzkum, vzdělávání nebo profesní přípravu. Zlepšit financování vysokých škol má třeba zavedení školného, současně má ale fungovat i systém finanční podpory studentů včetně studentských půjček a stipendií. Celou bílou knihu i aktuální připomínky si můžete prohlédnout zde.
Proti chystané koncepci se však staví univerzity, kterým vadí změny v obsazení a kompetencích správních rad. Zástupci škol se bojí ztráty svých akademických svobod a přílišného zasahování politiků a soukromého sektoru.