„Nebojím se, že by tento institut mohl být zneužit, protože o případném přeřazení (do detence) rozhodne nezávislý soud,“ řekl Pospíšil. V nejbližší době hodlá obeslat všechny české psychiatrické léčebny. Jejich lékaři by měli vytipovat pachatele, kteří vůbec nenastoupili na uložené ochranné léčení, či jsou nadále agresivní a představují nebezpečí pro ostatní nemocné.
Ministr odhaduje, že počet chovanců detenčních ústavů by se mohl zvýšit až na 20. Odmítl ale, že by se tímto způsobem snažil naplnit doposud nevyužitou kapacitu nově zřízených ústavů v Brně a Opavě. „Od počátku jsme říkali, že ten nárůst (počtu chovanců) bude postupný,“ připomněl.
Pachatel může v ústavu setrvat až do smrti
Cílem detenčních ústavů je ochránit společnost před nebezpečnými pachateli trestných činů. Zákon o detenci, který je zřizuje, je účinný teprve od 1. ledna. Autoři zákona a představitelé ministerstva i státních zástupců se však na dnešním jednání shodli na stanovisku, že do detence lze umístit i pachatele, kteří se trestné činnosti dopustili už před tímto datem.
Detenční zařízení jsou určena například vrahům s diagnózou sexuálního sadismu, deviantům, u nichž opakovaně selhala ochranná léčba, nebo pachatelům pohlavního zneužívání, kteří byli v minulosti více než dvakrát trestáni a ochranné léčení u nich nemělo žádný efekt. Zabezpečením a ostrahou se ústav podobá věznici, takže riziko útěku je minimální. Vnitřní režim ale zahrnuje léčbu a terapii a připomíná spíše zdravotnické zařízení.
Pachatelé zde mohou zůstat až do konce života. Odborníci ovšem každoročně přezkoumají, zda je další zadržování člověka nezbytné. O jeho případném propuštění pak rozhodne soud.