Opatovičtí nechtějí v obci kamiony z D11, úřady chystají zkušební provoz

Opatovice nad Labem – Opatovicím na Pardubicku hrozí, že je zavalí kamiony. I teď je díky státní silnici I/37 provoz v obci velice hustý, situace se může ještě zhoršit po otevření mimoúrovňové křižovatky s přivaděčem na dálnici D11. Opatovičtí proto protestují proti tomu, aby byly kamiony na přivaděč vpuštěny, úředníci je ale ignorují. Nákladní auta z dálnice do Opatovic pustí a případná změna nastane, až se vyhodnotí dopad projíždění kamionů obcí.

Kamiony musí dnes při cestě od Prahy sjíždět z dálnice D11 u Chýště a pokračovat na Hradec Králové po souběžné staré silnici číslo 11 (dnes II/611). Sjíždění z dálnice u Opatovic jim cestu výrazně zjednoduší, ale výrazně zhorší situaci právě v Opatovicích. Kamiony totiž nebudou moci pokračovat po souběžné komunikaci přes Libišany, a budou tedy muset udělat delší okruh, po němž se dostanou do Opatovic na silnici I/37.

Po protestech obyvatel Opatovic se úředníci rozhodli, že kamionům směřujícím na Polsko doporučí sjet z dálnice D11 u Chýště, ale v případné cestě přes Opatovice jim zprvu nebudou nijak bránit.

Místním se takový přístup nelíbí. „Kraj má evidentně čas a vypadá to, že několik set metrů sjezdu z Praskačky bude nahrazeno sedmikilometrovým objezdem přes dvouapůltisícovou obec,“ zhodnotil přístup úřadů obyvatel Opatovic Radek Šejvl.

Situace by se mohla změnit, ale až časem. „Po dvou nebo třech měsících provozu, který tam nastane po spuštění přivaděče R35, vyhodnotíme celou tuto záležitost,“ uvedl Ladislav Umbraum, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu v Pardubicích.

K protestům obyvatel Opatovic se nestaví kladně ani Hradec Králové. Podle vedení města je totiž potřeba dostat kamiony na silnici první třídy, neboť krajské silnice nejsou stavěny na průjezdy těžkých souprav.

Velká dálniční křižovatka, která zřejmě přivede kamiony do Opatovic, bude hotova na podzim. Nepodaří-li se Opatovickým zabránit vjezdu kamionů svými protesty či poukazováním na protihlukové studie, stane se z nich další z obcí, které zavalí provoz z nedokončené dálnice D11 – podobně jako Chlumec nad Cidlinou nebo Libišany.