Únik dat během summitu bude šetřit Němcův úřad

Praha - Únik osobních dat zahraničních politiků během pražského summitu EU-USA začne pravděpodobně vyšetřovat Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle finské agentury STT bylo možné se na veřejně přístupném hotelovém počítači dostat k údajům o účastnících vrcholné schůzky. Ředitel úřadu Igor Němec dnes na základě těchto informací řekl, že existuje vážné podezření pro porušení zákona na ochranu osobních údajů, což by byl důvod pro šetření. Případnému viníkovi hrozí pokuta až 10 milionů korun.

Summit organizovala vláda, protože Česko nyní předsedá EU. Informace v počítači podle finské agentury náhodně objevil finský turista, který po skončení summitu v pražském hotelu nocoval. Údaje se podle agentury STT týkaly například krevních skupin politiků, jejich alergií a omezení při stravování. Němec uvedl, že tyto údaje patří mezi citlivá data, která jsou chráněna přísněji. Totéž si myslí i expert na ochranu údajů Oldřich Kužílek, podle něhož byl zjevně zákon porušen, tudíž by ÚOOÚ měl jednat. Podle Kužílka může pokuta činit pět a v některých případech až deset milionů korun. Dostat ji podle něho může správce uvedených dat. To může být například vláda nebo hotel.

Podle STT počítač obsahoval rovněž čísla pasů a cestovní data unijních politiků. Kterých z nich se informace týkaly, STT neupřesnila. Uvedla jen, že se mezi nimi objevili finská prezidentka Tarja Halonenová a finský premiér Matti Vanhanen.

Kabinet odstupujícího vicepremiéra pro EU Alexandra Vondry sdělil, že údaje se do hotelového počítače dostaly neúmyslnou lidskou chybou jednoho ze státních zaměstnanců. „Přistoupili jsme již k nezbytným personálním opatřením,“ uvedlo české předsednictví. Údaje podle vlády v počítači už nejsou.