Vládnímu letadlu s Bursíkem na palubě prasklo čelní sklo

Praha - Letadlo, ve kterém cestoval ministr životního prostředí Martin Bursík, mělo vážnou poruchu. Při cestě na zasedání zemí G8 v italských Syrakusách mu prasklo čelní sklo a letoun se musel vrátit zpátky do Prahy. Uvedl to Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany. Bursík letěl speciálem typu Challenger, kterému okna popraskala už dříve. Na cestě měl Bursík naplánovanou přestávku v Brně, kde se zúčastnil prezentace ministerského programu Zelená úsporám na stavebním veletrhu.

„Sklo letounu prasklo při startu po mezipřistání v Brně. Osádka se proto rozhodla k návratu na domovskou základnu dopravního letectva v Praze. Delegace odletěla z Kbel ve 14:15 náhradním letounem Airbus A-319,“ uvedl Pejšek. Na Sicílii Bursík přistál po 16:00, kvůli poruše tak nestihl část prvního dne jednání. Uteklo mu setkání se zástupci mezinárodních nevládních organizací, kulatý stůl na téma klimatických změn spoluorganizovaný Světovou bankou a zahájení diskuse o nízkouhlíkových technologiích, vypočítal mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Poruchy letadel při cestách vládních představitelů nejsou ojedinělé. V roce 2005 musel kvůli prasklému přednímu sklu přistát nouzově v Mnichově prezident Václav Klaus při cestě do Vatikánu. Příčina nehody - prasklé přední sklo letadla - přitom provázela o rok dříve i cestu tehdejšího ministra zahraničí Cyrila Svobody po Blízkém východě a Súdánu.

Poruchu měl vládní letoun směřující s tehdejším ministrem obrany Karlem Kühnlem do Izraele v březnu roku 2005. Další vládní Challenger pak zastihly komplikace také v březnu 2004 při návštěvě prezidenta Václava Klause v Portugalsku.