Kamenem úrazu se zřejmě stanou rozdílné názory parlamentních stran na způsob volby, její podmínky a také kompetence přímo vybíraného prezidenta. Přímá volba totiž dává prezidentovi větší legitimitu. Dosavadní vládní koalice ale nic z toho v novele řešit nenavrhla, což se stalo terčem kritiky levicové opozice.
„Nestačí říct jenom, že chci, je potřeba taky říci jak,“ uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, podle něhož „vláda předložila paskvil, naprosto nepřipravenou věc“. Vicepremiér Martin Bursík vládní postup hájil s tím, že po schválení přímé volby prezidenta by parlamentu nezbývalo nic jiného, než se na způsobu volby či úpravě pravomocí hlavy státu po mnoha letech neúspěšných diskusí konečně dohodnout. Zákonodárci by na to měli čas do počátku roku 2013, kdy skončí funkční období současného prezidenta Václava Klause.

Vstup Jany Čermákové
Všechny strany sice deklarují, že přímá volba je dobrým řešením, ale již dnešní debata ukázala, že cesta k ní bude trnitá. Přesto se dá považovat za úspěch, že novela jde do druhého kola. Nyní ji bude čekat ústavně-právní výbor a stálá sněmovní komise pro ústavu.