„Nepoznáme, které krajské zařízení nebo nemocnice za lidi zaplatily. Ten systém to neumožňuje,“ vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. Pokud se navíc pacient oficiálně nepřizná, že limit překročil, bude kraj i nadále platit za jeho léčbu formou darů a peníze od něj vymáhat nemůže. „Spoléháme na pacientovo čestné prohlášení, že nebyl jeho limit překročen,“ dodává Petra Eliášová z odboru zdravotnictví Moravskoslezského kraje.
„My spoléháme na čestnost lidí, kteří přijímají dar od kraje. V okamžiku, kdy zjistí, že limit přečerpali a že pojišťovna začne vracet, tak o tom informují pracovníky nemocnic a tím pádem ho neobdrží,“ nastiňuje hejtman Středočeského kraje David Rath. Pacienti, kteří nepřiznají překročení limitu, podle právníků jednají v rozporu se zákonem. Podle ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromíra Gajdáčka se v takovém případě jedná o bezdůvodné obohacování.

Reportáž Markéty Hýlové
Soud už hrazení poplatků oficiálně dvakrát zakázal ve Středočeském kraji, a to v lékárně mladoboleslavské nemocnice. Soud svoje rozhodnutí odůvodnil tím, že slevy jsou lékárnám kompenzovány z rozpočtu kraje - a tedy z veřejných prostředků. Samotné slevové kupony jako takové soudu nevadí, bere je jako běžný marketingový tah. S tím ale Rath nesouhlasí - kupony prý kraj lékárnám nijak neproplácí.
Vedení kraje tehdy usoudilo, že se zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny, a proto ve všech od května zavedlo slevové kupony. Mladoboleslavské zastupitelstvo za několik dní podalo na středočeského hejtmana žalobu pro nedostatečnou evidenci o úhradách regulačních poplatků za pacienty.
