Boj proti drogám dlouhodobě postrádá peníze i organizaci

Praha - Český systém péče o závislé je špatně organizovaný a dlouhodobě mu chybí peníze - zaznívá stále vážněji od expertů na protidrogovou problematiku. Hlavně kvůli hospodářské krizi je nyní situace extrémně špatná a odborníci se bojí hlavně konce roku a toho příštího. Usilují proto, aby se přístup zákona k péči o závislé sjednotil a zaručil stabilně víc peněz.

Financování péče o drogově závislé je založené hlavně na grantech, jejichž dotace jsou však příležitostné. Navíc kromě rady vlády tyto transakce spadají hned pod dvě ministerstva - zdravotnictví a také práce a sociálních věcí. „Přestože oba dva resorty na nás mají velmi vysoké požadavky, tak ani jeden z těchto resortů nepokrývá finančně celou oblast péče,“ tvrdí Michal Miovský ze Společnosti pro návykové nemoci.

Právě závislost na grantech ohrožuje budoucnost řady pracovišť. Finanční nejistota s sebou nese hlavně problém jak udržet kvalitní a kvalifikované pracovníky, které od nich stát požaduje. „Mají vysokoškolské vzdělání, chtějí pomáhat, chtějí pracovat v tomto oboru, ale ve chvíli, kdy pracují dva, tři roky za plat, který my jim můžeme nabídnout, tak říkají: 'za to nemůžu uživit rodinu a musím odejít,'“ uvedl vedoucí terénního programu o.s. Sananim Aleš Herzog.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Peníze na péči o drogově závislé budou chybět hlavně od začátku příštího roku. Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky chce proto očekávané problémy s financováním řešit už na svém příštím zasedání 11. června.