Školy mohou získat z EU pět miliard na pomůcky a kurzy

Praha - V následujících dvou letech mohou čerpat základní školy až pět miliard korun z evropských fondů. Peníze mohou použít na pomůcky nebo na vlastní vzdělávací projekty. Novinářům to dnes řekla ministryně školství Miroslava Kopicová. Její úřad připraví školám šablony, které by jim měly čerpání peněz maximálně zjednodušit. Kopicová tak chce zmírnit pravděpodobné snížení rozpočtu svého úřadu. Kvůli krizi by mohl příští rok klesnout až o 3,2 miliardy korun. Podle školských odborářů by kvůli tomu mohly mzdy klesnout až o 1 500 korun.

„Je to takové schéma, které, věřím, by mohlo v průběhu dvou let pomoci školám. Peníze jsou připraveny pro každou školu a mělo by to být takové pohlazení pro učitele,“ podotkla ministryně s tím, že na každou školu se počítá s přibližnou částkou okolo milionu korun, ale finance se budou rozdělovat podle počtu žáků. Ministerstvo školství vybralo několik oblastí, na které mohou školy čerpat peníze. Jedná se o finanční a matematickou gramotnost, podporu výuky jazyků a informačních technologií nebo vzdělávání učitelů.

Náměstek ministryně školství Jindřich Kitzberger:

„Škola bude mít určitě velmi zjednodušený postup. Dostane od nás takzvané šablony, ve kterých si zaškrtá aktivity, které bude chtít realizovat, a automaticky jí tím pádem naběhne příslušná finanční částka.“0

Video Brífink Miroslavy Kopicové k dotacím EU
video

Brífink Miroslavy Kopicové k dotacím EU

Brífink Miroslavy Kopicové k dotacím EU

TK 27.08.2009

Reportáž Ivana Lukáše

Škola si určí, jestli chce třeba připravit vzdělávací kurz pro učitele nebo nakoupit interaktivní tabule na lepší výuku matematiky. Do jednoduché šablony pak rozepíše svůj záměr a měla by na něj dostat peníze. Šablony by prý mělo mít ministerstvo zpracované do poloviny října, školy pak budou moci čerpat peníze dva roky. Projekt ale není určen pro pražské školy, pro hlavní město jsou totiž určeny jiné programy EU. Nemohou z něj také čerpat jiné školy než základní.

„Pochopitelně tím nechci v žádném případě suplovat státní rozpočet a jeho deficit,“ upozornila Kopicová. Kvůli krizi totiž čekají všechna ministerstva velké škrty v rozpočtech na příští rok. Projekt zrychleného čerpání peněz, který ministerstvo školství vypracovalo spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí, by tak prý měl pomoci dosáhnout na evropské peníze i těm nejmenším školám, pro které bylo dosud sepisování projektů velmi administrativně a časově náročné.

Obsazenost jednotlivých školních úrovní v % podle MŠMT

Mateřské školy

91,4 %

Základní školy

60,5 %

Střední školy

67 %

Konzervatoře

74,1%

Jindřich Kitzberger
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24