Wintonovy děti se sjely do Prahy, ráno vyrazí za svým zachráncem

Praha – Jen několik hodin zbývá do odjezdu historického vlaku s názvem Winton Train, který má připomenout 70. výročí dětských židovských transportů do Londýna. Z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava se siru Nicolasi Wintonovi, po kterém je vlak pojmenovaný, podařilo před smrtí v koncentračních táborech zachránit 669 dětí. Vlak Winton Train odstartuje zítra ráno z Hlavního nádraží v Praze, už dnes večer ale proběhla v Pantheonu Národního muzea slavnostní akce, která odjezd historického vlaku předznamenala.

Na slavnostní ceremoniál do Národního muzea se sjelo 22 Wintonových dětí z celého světa - Británie, Kanady, Česka, Británie i Izraele. Společně si připomínají svého zachránce, který pro ně kromě vlaku zajistil také falešná víza, přijetí v britských rodinách a zaplatil za ně potřebné poplatky. Díky němu dnes po světě žije na 7000 jejich potomků.

Zítra bude také slavnostně odhalena bronzová socha Nicolase Wintona v životní velikosti. Mimo jiné se jí zúčastní také vnučka jednoho ze zachráněných českých dětí.

Přípravy na cestu trvaly dva roky

Historický vlak čeká cesta dlouhá 1200 kilometrů. Historické lokomotivy potáhnou vagony stejnou trasou jako v roce 1939, kdy díky nim uprchlo do bezpečí před nacistickým řáděním 669 dětí židovského původu. Přesně jako před 70 lety pojedou z Prahy přes Norimberk, Kolín, Holandsko až do Londýna. Součástí vlaku je i historický dřevěný vagon, zbylé vozy, které České dráhy vypravily, už odpovídají dnešním standardům.

Technici dělají vše pro to, aby stroje nepotkala porucha. Vše pečlivě kontrolují a vagony s lokomotivami spojí krátce před odjezdem. Wintonovy děti v nich budou jíst, vzpomínat, poslouchat jazzový orchestr i sledovat dokumenty. Většině Wintonových dětí je kolem 80 let. Cesta bude náročná, a když se někomu z nich udělá špatně, je tu připravené lůžkové kupé včetně umyvadla či šatny. V pohotovosti budou také dva lékaři.

Vlak pojede rychlostí 100 kilometrů za hodinu. Do Prahy se už sjelo 22 Wintonových dětí z celého světa, které v něm pocestují. Je mezi nimi také Ruth Hálová, kterou Wintonův vlak uchránil před koncentračním táborem. „Ve 13 letech jsem si samozřejmě s sebou hračku nebrala. Ale měla jsem tehdy s sebou tento dopisní papír a taky velké “R„ na klopě, a to teď pojede se mnou znovu,“ vypráví Hálová. Nebojí se, že by jí ve vlaku přepadly špatné vzpomínky. Těší se, až se za čtyři dny v Londýně zase potká se sirem Wintonem. O stoletém zachránci židovských dětí mluví jako o báječném tátovi.

Jeden z transportů, které odvážely židovské děti z Československa.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24