Po necelém roce jednání má jižní Morava smlouvu s ČD

Brno – Dodatek k dlouhodobé smlouvě s Českými drahami o zajištění železniční dopravy v regionu podepsal skoro po roce jednání Jihomoravský kraj. Nakonec se podařilo splnit požadavky obou stran – kraj zaplatí 520 milionů korun, ale dráhy dostanou požadovaných 900 milionů, protože zbylé peníze přidá stát. Rozsah dopravy se tak nezmění, ČD hrozily, že pokud nedostanou dost peněz, zredukují dopravu na jihu Moravy tak, aby nebyla ztrátová.

Jihomoravský kraj má s Českými drahami uzavřenou dlouhodobou smlouvu až do roku 2014. Každý rok je ale smlouva rozšiřována pomocí dodatků. Jednání o podepsání nového začíná po schválení rozpočtu před Vánoci, většinou se podaří dovést je do konce na jaře. Letos ale začaly ČD poukazovat na svoji podfinancovanost v regionální dopravě a chtěly od všech krajů výrazně více peněz než dříve.

Loni zaplatil Jihomoravský kraj drahám za osobní a spěšné vlaky 496 milionů. Na letošní dvojnásobný požadavek ze strany dopravce reagoval tím, že je to mimo jeho finanční možnosti. Nakonec se podařilo problematickou smlouvu uzavřít díky mimořádné dotaci, kterou poskytlo krajům ministerstvo dopravy.

„ČD se při jednání s ministerstvem dopravy a Asociací krajů zavázaly, že podstatným způsobem sníží své náklady včetně nákladů na správní režii, což již je ve smlouvě zakalkulováno,“ uvedl krajský radní Jaroslav Pospíšil.

Ještě v tomto roce musí podle Pospíšila kraj a České dráhy uzavřít dohodu o prodloužení smlouvy o pět let. „Při vyjednávání se kraj soustředí – protože finanční otázka je v zásadě vyřešena – na co nejrychlejší obnovu vozového parku,“ dodal Pospíšil.