Drama ve sněmovně: Poslanci projednají úsporný balíček pro rok 2010

Praha – V deset hodin dopoledne začíná ostře sledované jednání sněmovny, na kterém mají poslanci jednat o úsporných opatřeních pro rozpočet na rok 2010. Po včerejším jednání lídrů parlamentních stran se zdá, že panuje shoda na verzi ministra financí Eduarda Janoty, ale s některými změnami. Původně navrhovaný schodek 155 miliard by se tak mohl zvýšit, neměl by ale přesáhnout hranici 165 miliard. Bez úsporných opatření by stát příští rok hospodařil s 230miliardovým deficitem. Nicméně konečnou podobu ekonomických opatření pro příští rok doladí straničtí lídři těsně před zasedáním sněmovny. Jednání Vám živě nabídne program ČT24. Sledovat celé jednání Poslanecké sněmovny můžete na portále ČT24.

Dnešní schůzi svolal předseda sněmovny Miloslav Vlček na žádost premiéra Fischera ve stavu legislativní nouze. Poslanci tak budou moci projednat úsporná opatření během jednoho dne – obvykle jsou přitom třeba tři čtení. Poslanci budou dnes jednat také o snížení platů ústavních činitelů. Vláda navrhuje čtyřprocentní pokles, ČSSD však navrhovala až 20% snížení, panovaly ale obavy z protestů soudců, kterých se změna též týká. Také tento bod projednají poslanci ve stavu legislativní nouze, není ale součástí balíčku úsporných opatření. 

Co obsahuje vládní balíček?

  • Obnovení progresivního zdanění u příjmů fyzických osob nad 145 tisíc korun měsíčně. Zvýšená sazba by mohla činit 23 procent.
  • Zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty ze současných 9 a 19 procent na 10 a 20 procent.
  • Zvýšení sazeb spotřební daně u benzinu a nafty, piva, lihu a tabáku.
  • Zmrazení penzí.
  • Snížení platů státních úředníků a dalších pracovníků veřejného sektoru o 4 procenta.
  • Jen poloviční navýšení plateb státu za státní pojištěnce.
  • Zhruba 12miliardová úspora v sociálních mandatorních výdajích státu.
  • Zachování současné výše sazby odvodů osob samostatně výdělečně činných na nemocenské pojištění.
Video Nad verzí Janotova balíčku panuje určitá shoda
video

Nad verzí Janotova balíčku panuje určitá shoda

Včera se předsedové parlamentních stran shodli na menších změnách v Janotově návrhu. ČSSD ustoupila od progresivní daně, výměnou za to ale ostatní strany zamezí snížení porodného, rodičovského příspěvku či příspěvku na péči. Naopak v balíčku zůstane například růst DPH o procento v obou sazbách, zvýšení spotřební daně či daně z piva a lihu.   

Pokud by nakonec balíček ve sněmovně neprošel, čeká zřejmě Česko další politická krize. Ministr financí Eduard Janota už avizoval, že by v takovém případě odstoupil a také premiér Fischer naznačoval, že bere jednání o úsporném balíčku jako o jednání o důvěře jeho vládě.

Na začátku mimořádné schůze také složí slib tři noví poslanci. Předsedu ODS Mirka Topolánka, který minulý týden vzdal svůj mandát, nahradí Monika Hašková (ODS). Libor Nowak (ODS) a Ladislav Velebný (ČSSD) pak nahradí poslance Karla Sehoře a Rudolfa Kufu, kteří byli zvoleni do kolegia Nejvyššího kontrolního výboru.