Dnešní schůzi svolal předseda sněmovny Miloslav Vlček na žádost premiéra Fischera ve stavu legislativní nouze. Poslanci tak budou moci projednat úsporná opatření během jednoho dne – obvykle jsou přitom třeba tři čtení. Poslanci budou dnes jednat také o snížení platů ústavních činitelů. Vláda navrhuje čtyřprocentní pokles, ČSSD však navrhovala až 20% snížení, panovaly ale obavy z protestů soudců, kterých se změna též týká. Také tento bod projednají poslanci ve stavu legislativní nouze, není ale součástí balíčku úsporných opatření.
Co obsahuje vládní balíček?
- Obnovení progresivního zdanění u příjmů fyzických osob nad 145 tisíc korun měsíčně. Zvýšená sazba by mohla činit 23 procent.
- Zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty ze současných 9 a 19 procent na 10 a 20 procent.
- Zvýšení sazeb spotřební daně u benzinu a nafty, piva, lihu a tabáku.
- Zmrazení penzí.
- Snížení platů státních úředníků a dalších pracovníků veřejného sektoru o 4 procenta.
- Jen poloviční navýšení plateb státu za státní pojištěnce.
- Zhruba 12miliardová úspora v sociálních mandatorních výdajích státu.
- Zachování současné výše sazby odvodů osob samostatně výdělečně činných na nemocenské pojištění.

Nad verzí Janotova balíčku panuje určitá shoda
Včera se předsedové parlamentních stran shodli na menších změnách v Janotově návrhu. ČSSD ustoupila od progresivní daně, výměnou za to ale ostatní strany zamezí snížení porodného, rodičovského příspěvku či příspěvku na péči. Naopak v balíčku zůstane například růst DPH o procento v obou sazbách, zvýšení spotřební daně či daně z piva a lihu.
Pokud by nakonec balíček ve sněmovně neprošel, čeká zřejmě Česko další politická krize. Ministr financí Eduard Janota už avizoval, že by v takovém případě odstoupil a také premiér Fischer naznačoval, že bere jednání o úsporném balíčku jako o jednání o důvěře jeho vládě.
Na začátku mimořádné schůze také složí slib tři noví poslanci. Předsedu ODS Mirka Topolánka, který minulý týden vzdal svůj mandát, nahradí Monika Hašková (ODS). Libor Nowak (ODS) a Ladislav Velebný (ČSSD) pak nahradí poslance Karla Sehoře a Rudolfa Kufu, kteří byli zvoleni do kolegia Nejvyššího kontrolního výboru.