Další zápalná láhev do romských oken – tentokrát v Mikulově

Mikulov - V jihomoravském Mikulově hodili útočníci do oken domu obývaného Romy zápalnou láhev. Nikomu z obyvatel se nic nestalo. Romové tvrdí, že jim útočníci při útoku nadávali a uráželi je. Informaci přinesla televize Prima, není ale jasné, kdy k útoku došlo. Případem se již zabývá policie a podle mluvčí břeclavských policistů Kamily Haraštové bude zvažovat i to, jestli se nejednalo o rasově motivovaný trestný čin.

V Mikulově prý útočníci předtím popíjeli v nedaleké hospodě a napadeným dali najevo, že útok z Vítkova nebyl náhodný a ojedinělý. „Jeden z nich se rozběhl, stoupl si před okno a řekl: 'Teď se dívejte: Cigáni do plynu.' A hodil nějakou láhev,“ řekla k mikulovskému případu napadená Sandra Vajdíková.

Hozenou láhev utlumila síť na hmyz v okně. Útok na romskou rodinu nebyl první. Podle Primy jí neznámí pachatelé několikrát posprejovali dům. „Máme tady strach už bydlet,“ řekla napadená Ilona Vajdíková.

Útok podle vítkovského „mustru“

K podobnému případu došlo na v noci na 19. dubna ve Vítkově na severní Moravě, kde pravicoví extremisté vhodili do domu obývaného Romy tři zápalné láhve naplněné benzinem. Následný požár dům zcela zničil. Z devítičlenné rodiny utrpěli popáleniny tři lidé - Anna Siváková, Petr Kudrik a jejich dvouletá dcera Natálka. Dívka je s popáleninami na 80 procentech těla stále v nemocnici, čekají ji další operace. Policie za útok obvinila čtyři příznivce Autonomních nacionalistů. Hrozí jim 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Požár ve Vítkově na Opavsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24