ČD připravují rekonstrukce nádraží ve středních Čechách

Praha - České dráhy budou v příštím roce investovat do rekonstrukcí nádražních budov v Praze a Středočeském kraji zhruba 100 milionů korun. Největší opravy se chystají na nádražích v Českém Brodě, Poříčanech a v Lysé nad Labem. Každá z těchto akcí přijde dopravce na 18 milionů korun. Každoročně stojí údržba a opravy výpravních budov v Praze a ve Středočeském kraji okolo čtvrt miliardy korun, z toho skoro dvě třetiny jdou na běžnou správu a údržbu. České dráhy nedávno dokončily například opravy nádraží v Čelákovicích nebo Praze-Čakovicích a částečnou rekonstrukcí prošlo i nádraží z třicátých let v Praze-Braníku.

„Žádné dotace na opravy nádraží nečerpáme, peníze musíme získat z podnikatelské činnosti. V minulých letech ale šla většina prostředků na dofinancování dopravy objednané kraji, aby se lidé dostali do práce a do školy. Na budovy nezbývalo,“ uvedl ředitel Regionální správy majetku v Praze Jan Skalický. Předpokládá, že díky dohodě o dofinancování regionálních spojů snad bude víc peněz i na rekonstrukce.

Regionální správa majetku nechá ještě letos za milion korun předláždit plochy kolem nádraží na Zbraslavi. Zároveň probíhají přípravy na celkové rekonstrukce výpravních budov v Českém Brodě, Poříčanech a v Lysé nad Labem, které odstartují do konce roku 2009.

Za finanční spoluúčasti Středočeského kraje připravují České dráhy úpravy přednádražních prostor spojené s vybudováním parkovišť P+R. Tato parkoviště by měla sloužit zejména cestujícím, kteří dojedou na nádraží z okolních obcí vlastním vozem a dále pokračují do zaměstnání vlakem. Do konce roku by měly začít práce ve Všetatech a jsou zpracovávány projektové dokumentace k Lysé nad Labem a Českému Brodu.

Regionální správa majetku v Praze v současné době spravuje 1 212 staveb, z čehož je 188 výpravních budov a zastávek, často jde o historické, památkově chráněné objekty postavené na přelomu 19. a 20. století.