ÚS projedná Lisabonskou smlouvu 27. října

Brno - Veřejné jednání Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na přezkoumání souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem bude 27. října. Oznámil to dnes generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Termín se již podle jeho slov nezmění ani po případném doplnění senátorského návrhu.

K veřejnému jednání soud předvolá všechny účastníky řízení a vyslechne si jejich argumenty. Kromě navrhovatelů pozve prezidenta Václava Klause, který je kritikem smlouvy, zástupce vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu. Nelze předjímat, zda soud ve stejný den vyhlásí také nález. Bývá to sice zvykem, nicméně ve zvláště složitých případech soudci často jednání přeruší a vyhlášení odročí na později.

Ústavní soudci si vyžádali od všech účastníků řízení vyjádření k návrhu. Zatím podle Langáška obdrželi pouze stanovisko Poslanecké sněmovny. Šéf sněmovny Miloslav Vlček označil návrh za neopodstatněný.

Lisabonskou smlouvou se již Ústavní soud jednou zabýval a uvedl, že není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Tehdy ale zkoumal jen nejkontroverznější pasáže obsáhlé smlouvy. Nyní senátoři žádají celkové přezkoumání. Soud by měl podle zástupce senátorů Jiřího Oberfalzra (ODS) jasně říct, jestli by EU byla po přijetí smlouvy stále ještě mezinárodní organizací, nebo jakýmsi superstátem.

Jiří Oberfalzer podává žádost na přezkoumání Lisabonské smlouvy Ústavním soudem
Zdroj: ČTK
Autor: Igor Šefr