Z ČSSD byli vyloučeni členové Přípravného výboru SPO

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve vnitrostranickém bulletinu oznámil, že členové Přípravného výboru Strany práv občanů (SPO) přestali být členy sociální demokracie.. Podle mluvčího výboru a exministra školství Eduarda Zemana jde Paroubkovo jednání „nad rámec zákona“. Informuje o tom dnešní Právo, které má bulletin k dispozici.

„V duchu stanov ČSSD přestali být členy ČSSD, kteří jsou členy Přípravného výboru Strany práv občanů. Jedná se jmenovitě o Jaromíra Schlinga, Eduarda Zemana, Jana Fencla a Miloše Kužvarta. Politická bigamie není možná,“ napsal v bulletinu Paroubek.

„My čtyři nejsme takové nebezpečí, aby nás vyloučili ze strany,“ řekl Zeman s tím, že tento postup je nezákonný. Dodal, že své vyloučení vzal na vědomí, záměr vystoupit z ČSSD prý už dopředu oznámil a chtěl v tomto smyslu straně zaslat i dopis.

Stanovy ČSSD uvádějí, že řádné členství zaniká dnem přijetí do jiné strany, SPO však zatím nebyla zaregistrována, takže do ní ještě nikdo nemohl vstoupit. Členství v sociální demokracii však může být zrušeno i v případě, že se člen aktivně podílí na činnosti jiných stran nebo hnutí, a to bez souhlasu orgánu ČSSD.

Stranu práv občanů založilo před dvěma týdny sdružení Přátelé Miloše Zemana. Miloš Zeman připustil možnost, že by se stal jejím předsedou, bude prý záležet na vůli členů strany. Do sněmovny expremiér kandidovat nechce, hodlá se nicméně podílet na předvolební kampani.