Odebráním DNA vězni porušila policie zákon

Praha - Úterní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 7 ve věci odběru DNA, který v roce 2007 provedla policie v rámci celoplošné akce u vězně Alberta Žirovnického, je svým způsobem průlomový. Tvrdí to dnešní Právo s odvoláním na tento rozsudek, neboť až dosud policisté i ministerstvo vnitra zastávali názor, že jim odběry DNA šestnácti tisíc vězňů pykajících za úmyslný trestný čin umožňoval zákon o policii, a nijak tedy nechybovali.

Avšak v případě někdejšího šéfa pražského Discolandu Sylvie Žirovnického, který si na Mírově odpykává šestnáctiletý trest za vraždu kamaráda z roku 2000, tomu tak podle soudkyně z Prahy 7 Marie Filippiové nebylo. Soudkyně Žirovnického žalobu na nesprávný úřední postup, v níž požadoval za nemajetkovou újmu tři sta tisíc korun, sice zamítla, zároveň ale jednoznačně poukázala na pochybení policie.

„Bylo prokázáno, že došlo k nezákonnému úřednímu postupu, nicméně žalobci nebyla stěrem z ústní dutiny způsobena žádná nemajetková újma,“ konstatovala při vynesení zatím nepravomocného rozsudku Filippiová. Připomněla, že Žirovnický dal svůj vzorek DNA dobrovolně už v roce 2001, kdy jej policie vyšetřovala v případě zmíněné vraždy, a tehdy mu také nikdo žádnou újmu nezpůsobil. Pozastavila se ale nad tím, proč policie v rámci celoplošného odběru vzorků ve věznicích brala DNA znovu i Žirovnickému, když je jeho vzorek stále v národní databázi.

Policii k odběrům DNA neopravňovala žádná zákonná norma

Podle Žirovnického, ale i u soudu svědčícího experta na DNA Daniela Vaňka, policii k odběrům DNA neopravňovala v roce 2007 žádná zákonná norma, stejně tak k uložení vzorků do databáze. Žirovnický si navíc údajně stěžoval, že ho policista k odběru nutil pod pohrůžkou násilí.

Právník vnitra Ivan Lach listu řekl, že ministerstvo se proti verdiktu odvolá, protože až dosud všechny soudy podobné žaloby dalších vězňů odmítaly s tím, že buď už byly jejich nároky promlčeny, nebo k žádnému porušení zákona nedošlo. Právem oslovení zástupci občanských sdružení míní, že nynější rozsudek může přinést další vlnu žalob českých vězňů, ale pro policii také nepříjemné následky v podobě případné likvidace odebraných vzorků z roku 2007.