Na Petříně padl rekord v počtu líbajících se párů

Praha - Nový český rekord v počtu dvojic líbajících se pod rozkvetlým stromem vytvořily páry, které se dnes sešly na pražském Petříně. Pod známou rozhlednou se během dne políbilo 711 párů. Dosavadními rekordmany byli účastníci podobného setkání, které se uskutečnilo před čtyřmi lety v Šumperku. Tam se tehdy políbilo 390 párů. Milencům z Petřína se podařilo překonat i další rekord, a to v počtu párů líbajících se současně na jednom místě.

Podle pelhřimovské agentury Dobrý den, která rekordy registruje, se v tabulkách dosud objevilo nejvýše 28 párů. Na Petříně se však skupinovému veřejnému demonstrování lásky polibkem věnovalo 66 dvojic. Mnozí zamilovaní ve věku téměř ještě pubertálním i bezmála seniorském se od sebe doslova nemohli odtrhnout a některé dvojice ještě dlouhé chvíle po uplynutí povinného desetivteřinového limitu zůstávaly s ústy zaklíněnými v hlubokém „francouzáku“.

„Takhle ve společnosti je to ještě lepší než jenom o samotě. Ale jenom líbání, v sexu bychom do toho asi skupinově nešli,“ řekl se smíchem asi dvacetiletý mladík, který se rekordního pokusu zúčastnil s partnerkou. Tradice velí, že by ženy měly být na 1. máje políbeny pod rozkvetlým stromem, jinak prý uschnou. Podle některých znalců přitom prameny vůbec nepotvrzují, že by se tento zvyk na rozdíl třeba od běžného stavění májek na českém venkově v dávnější minulosti dodržoval. Akce se zúčastnily i homosexuální páry.

Organizátoři se nikterak nenechali svázat konzervativními zásadami, a proto se pokusu o rekord dvojice mohly účastnit bez ohledu na pohlaví. S růžovou samolepkou s nápisem „Políbená neuschnu!“, které hostesky obvykle rozdávaly něžnějším polovičkám ve dvojicích, si proto po Petříně hrdě vykračovali také muži. „Na pohlaví nesejde, důležitá je láska. Heterosexuálních dvojic bylo přes 90 procent, homosexuálních tak desetina,“ odhadl Novák poměr sexuální orientace účastníků rekordu.

Na Petřín dorazil i exprezident Václav Havel s manželkou

Vábení jara dnes neodolal ani bývalý prezident Václav Havel, který na Petřín zamířil v doprovodu své manželky Dagmar a psa. Do fronty lidí čekajících na započítání do rekordu se však Havlovi nepostavili. Hlučná atmosféra ve stísněném prostoru mezi stánky pod rozhlednou prosycená výpary připalujících se uzenin se nezdála dostatečně romantická ani dalším lidem, kteří na Petřín přišli oslavit svátek lásky. Řada jich korzovala kolem sochy básníka Karla Hynka Máchy, u které se dvojice fotografovaly na památku.