Kuřák za život shromáždí v plicích 3 kila dehtu, varuje Den proti kouření

Praha - Dnes se koná Světový den bez tabáku. Má pomoci přestat kouřit těm, kteří přestat chtějí, ale zatím se jim to nedaří. Takových kuřáků je podle odborníků asi 70 procent. Kuřák přitom za svůj život nashromáždí v plicích 3,5 kilogramu dehtu, říkají odborníci. V průměru na světě zemře v důsledku kouření jeden člověk každých šest vteřin. Tabák totiž zabije víc než pět milionů lidí za rok. Je také zodpovědný za úmrtí jednoho dospělého z deseti. Až polovina současných kuřáků nakonec zemře na nemoci zaviněné tabákem.

Těmito fakty apeluje Světová zdravotnická organizace (WHO) na lidi, aby si již víckrát nezapálili. Organizuje kvůli tomu Světový den bez tabáku a ten připadá právě na poslední květnové pondělí.

Při příležitosti Světového dne bez tabáku se konají různé osvětové akce. Třeba v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se dnes představí Centrum pro závislé na tabáku, jež zahájilo činnost jako akreditované pracoviště letos v lednu.

2 minuty
Číňan boji proti zlozvyku věnoval celý život
Zdroj: ČT24

Zároveň bude tento den od 10:00 do 16:00 v atriu nemocnice otevřena poradna pro ty, kteří chtějí skoncovat s kouřením, a pro všechny, které zajímají fakta o škodlivosti kouření.

Zájemci z řad kuřáků si budou moci nechat provést a vyhodnotit test nikotinové závislosti či změřit pomocí speciálního přístroje obsah oxidu uhelnatého ve výdechu. Poradna nabídne i odborné konzultace léčby závislosti na nikotinu a doporučí specializované pracoviště.

Nikotin, dehet, oxid uhelnatý

Mezi několika tisíci chemikáliemi tabákového kouře je skoro stovka těch, které můžou vyvolat rakovinu. Závislost na tabáku vyvolává nikotin. Při kouření cigarety způsobuje vyplavení dopaminu v mozku, což vyvolává příjemný pocit.

Dehet je směs chemických látek olejovité konzistence, vzniká při tepelném rozkladu organických látek. Obsahuje spoustu jedovatých látek, z nichž jich řada vyvolává rakovinu.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, vzniká mimo jiné při nedokonalém spalování tabáku. Vytěsňuje kyslík z vazby na červené krvinky, takže znemožňuje jeho přenos do tělesných tkání. Kyslík se tak v dostatečném množství nedostává do životně důležitých orgánů.

Čínský bojovník proti kouření

„Lidé si myslí, že kouření je v módě, že je to něco skvělého. Vysvětluji jim, že se pletou, že to je právě naopak. Snažím se působit na jejich psychiku,“ prohlašuje Číňan Čang Jüe. Boji proti zlozvyku věnoval celý svůj život. Avšak v Číně, kde kouří více než 300 milionů obyvatel, je tato mise asi odsouzena k neúspěchu.

„Pro mě je kouření součást kultury, má obrovskou tradici, ta jen tak nepřestane,“ tvrdí kuřák Čung Wej-Ping. Kouření je v čínské společnosti hluboce zakořeněné a nabídnutá cigareta patří k navázání jakéhokoli rozhovoru. Drahé značky tabáku si dávají obchodní partneři i příbuzní. Ignoruje se i většina protikuřáckých zákonů, které v Číně platí.

Přesto aktivista nepolevuje a po čínských městech cestuje již 11 let. Své misi je plně oddaný a kuřáky loví na ulicích i v restauracích, dnem i nocí.

Účel světí prostředky

Čangovy metody jsou však poněkud nekompromisní. Nejdříve kolemjdoucímu kuřákovi spolu s letáčkem podá svou vizitku, a poté mu hbitě cigaretu vezme. Mnozí „pacienti“ si tudíž stěžují, že se jim tento způsob odvykání zdá příliš hrubý. Čang Jüe ale tvrdí, že účel světí prostředky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko se blíží vrcholu chřipkové epidemie

Česko se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nachází poblíž vrcholu chřipkové epidemie. Nemocných bylo minulý týden více než 2200 na sto tisíc obyvatel, za týden jejich počet vzrostl o šestnáct procent. Zatímco v předcházejících týdnech přibývalo hlavně nemocných dětí, minulý týden se nemocnost zvyšovala ve všech věkových skupinách, informoval SZÚ.
13:29Aktualizovánopřed 30 mminutami

Univerzita Karlova bude koordinovat velký evropský AI projekt

Univerzita Karlova se stala hlavním koordinátorem mezinárodního projektu Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě. Budou v něm spolupracovat evropské firmy, výzkumné instituce a výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí. V projektu OpenEuroLLM za asi 34 milionů eur (854,7 milionu korun), financovaném s podporou Evropské komise, vybuduje tým evropských výzkumných institucí rodinu výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů. Využití najdou v komerčním, průmyslovém i veřejném sektoru.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
před 5 hhodinami

EU chce zaručit právo na opravu, v tuzemsku ale schází řemeslníci

V Česku by nejpozději od srpna příštího roku mělo začít platit takzvané právo na opravu. Zahrnuje lepší přístup k náhradním dílům a taky k informacím o opravě. Počítá s ním evropská směrnice, která tak posílí práva spotřebitelů, snížit má také množství odpadu. Zatím by se nová pravidla vztahovala jen na vybrané velké spotřebiče. Jenže třeba v tuzemsku je opravářů i dalších řemeslníků málo, a ne všechno se navíc vyplatí do servisu dát.
před 7 hhodinami

Špatně slyší, mluví i dýchá. Dívce má pomoci operace, která se v Česku neprovádí

Po dvou letech se bude uzavírat desetimilionová sbírka na operaci dítěte se vzácným genetickým onemocněním. Osmiletá Lilli Soukupová za několik dní díky darům odletí na první zákrok do Londýna. Do sbírky se zapojili i pražští policisté, čímž podpořili i svou kolegyni – matku Lilli.
před 8 hhodinami

Daň z lihu vzrostla, stát ale víc nevybral. Opozice volá po analýze

Stát loni nevybral na spotřební dani z lihu očekávanou částku, přestože sazba daně od začátku roku vzrostla o deset procent. Výběr daně nakonec zůstal na úrovni předcházejícího roku, kdy ještě platil nižší odvod. Vláda přitom v konsolidačním balíčku počítala s nárůstem výnosů o půl miliardy korun. Opozice požaduje analýzu, růst sazby spotřební daně, který dál pokračuje, podle ní nepřináší kýžený efekt. Vláda změny neplánuje.
před 8 hhodinami

Část věznic trápí kritický nedostatek dozorců, chybí jich stovky

V deseti českých věznicích je kritický nedostatek dozorců, chybí jich až sedm set. Problém vedení Vězeňské služby řeší přesuny strážných mezi pracovišti i výcvikem nových rekrutů. V loňském roce ze služby odešlo více lidí, než přišlo, a to i přesto, že dozorcům vzrostly platy.
před 9 hhodinami

Plošná cla na produkty EU by mohla poslat celou Unii do recese, odhaduje Kalousek

Odhad dopadu případného zavedení amerických cel na evropské zboží, který představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly a exministra financí Miroslava Kalouska příliš optimistický. Shodli se na tom v Otázkách Václava Moravce. Stanjura ve čtvrtek odhadl, že kvůli clům by růst české ekonomiky mohl zpomalit zhruba o 0,5 procentního bodu. Premiér Petr Fiala (ODS) nechce zatím předjímat možné dopady a sdělil, že EU má nástroje k vyjednávání.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...