Stranický kongres má podle Vondry skoncovat s frakčními boji

Praha – Občanské demokraty čeká 19. a 20. května celostranický kongres, ze kterého vzejde nové vedení včetně předsedy a místopředsedů. Petr Nečas si tak jako volební lídr, který stojí před dohodou o nejstabilnější vládě v historii novodobých svobodných voleb, může potvrdit očekávaný postup na křeslo předsedy ODS. Podle senátora Alexandra Vondry, který se uchází o místopředsednický post, by z kongresu měla vzejít hlavně sjednocená strana, kterou nebudou ohrožovat frakční boje různých táborů, jak tomu bylo v minulosti. Nové vedení by podle Vondry mělo nastavit přívětivější tvář navenek a být pro veřejnost více atraktivní.

Alexandr Vondra má v současnosti o novém vůdci občanských demokratů jasnou představu. „Petr Nečas je ten absolutně nejlepší lídr. Je to člověk, který zná ODS od počátku. Je to člověk, který má i tu konzervativní podstatu. My jsme strana, která ztratila ve městech, ale neztratila tolik na venkově, čili musíme posilovat o podporu do budoucnosti stejně jako jiné liberální, konzervativní strany,“ řekl Vondra. Přitom si je vědom nové síly, která ve volbách začala zaplňovat sympatie pravicových voličů, kdysi takřka vyhrazené pro ODS. „To naše dominantní postavení napravo je ohroženo. Výzvu “TOPky„ je nutné brát nesmírně vážně,“ dodal.

13 minut
Alexandr Vondra hostem Studia 6
Zdroj: ČT24

Alexandr Vondra:

„Jde o to, aby ODS vyšla sjednocená, aby byla uvnitř silná a navenek i pro veřejnost atraktivnější. Aby nebyla rozdělována různými frakčními boji na dva tábory. My si velmi dobře pamatujeme na ty zápasy, které ODS oslabovaly.“

Své případné ambice na některý z ministerských postů Vondra odmítl blíže komentovat. Při povolebním vyjednávání s TOP 09 a Věcmi veřejnými se na personální otázky prý prozatím nedostalo. Bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti však přiznal, že v rámci koaličního partnerství by při rozdělování tzv. silných rezortů měla fungovat rovnováha. Reagoval tak na otázky, zda by při obsazení ministerstva zahraničí TOP 09 a vnitra Věcmi veřejnými trvala ODS na ministru obrany ze svých řad. „Já se nechci zúčastnit těch debat o tom, co by bylo, kdyby. Ale nepochybně dává smysl, aby rozdělení silových rezortů bylo vyvážené,“ řekl Vondra.

Alexandr Vondra:

Bývalý disident a signatář Charty 77, spoluzakladatel Občanského fóra. V letech 1992 až 1997 působil jako první náměstek ministra zahraničních věcí. V letech 1997 – 2001 byl českým velvyslancem ve Spojených státech. V roce 2006  vykonával funkci ministra zahraničních věcí ČR a posléze až do května 2009 zastával post místopředsedy vlády pro evropské záležitosti ve druhém Topolánkově kabinetu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 42 mminutami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 9 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 10 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 10 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 10 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 10 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 13 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 13 hhodinami
Načítání...