Ve využívání studentského výměnného programu Erasmus jsou Češi čtvrtí

Brusel - Výměnný program Erasmus pomáhá podle Evropské komise vyslat v průměru 0,92 procenta studujících ve zúčastněných zemích. Česká republika v rámci tohoto programu vyslala v akademickém roce 2008-2009 do zahraničí 6 045 studentů, což bylo v daném roce 1,7 procenta z tehdejšího celkového počtu studentů v zemi. Podíl vyslaných Čechů na celkové studentské obci je tak v Česku čtvrtý nejvyšší ze všech 31 zemí včetně nečlenů EU, které se programu účastní. O nových datech dnes informovala Evropská komise.

Evropská komise přišla s informacemi o počtu studentů, kteří jsou ve výměnném programu Erasmus dotováni z unijních peněz. Kromě 27 členů EU se na programu podílí také Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Turecko. Podle EK v loňském školním roce do některého z 31 zahrnutých států vyrazilo téměř dvě stě tisíc studentů (198 600), tedy o téměř devět procent víc oproti předchozímu školnímu roku. Vůbec nejvíc jich bylo z velkých zemí Francie (28 300), Německa (27 900) a Španělska (27 400).

V podílu „erasmáků“ na studentské obci vede Lucembursko

Video Češi vyjíždějí na Erasmus jako o závod
video

Češi vyjíždějí na Erasmus jako o závod

Zajímavou statistikou je přepočet na velikost studentské obce v daných státech a množství vysílaných studentů. To velice zamíchá pořadím a na prvním místě je pak Lucembursko s 15,5 procenty. Za ním s velkým odstupem následuje Lichtenštejnsko (tři procenta) a Rakousko (1,9 procenta). Hned za ním je Česká republika s podílem 1,7 procenta.

Michaela Mužíková, studentka Univerzity Karlovy, Erasmus - Paříž

„Je to složitější - podle toho, co jsem slyšela, tak si člověk sám musí shánět granty a je s tím víc vyřizování, než když člověk využije možnosti jet přes školu. Myslím, že se to hrozně odvíjí od toho, na jakou školu v zahraničí se člověk dostane. Jsou Erasmy, kdy to je třeba spíš takový výlet do ciziny a odpočinek, a potom třeba ta moje škola byla opravdu náročná.“

Výměnný program Erasmus začal fungovat v roce 1987. Z Česka vyjeli na výměnný studijní pobyt první vysokoškoláci v akademickém roce 1998/1999. Za dobu existence programu vyjely s jeho pomocí do zahraničí v EU už více než dva miliony lidí.