Vyrovnání státu s církvemi budou řešit až straničtí lídři - experti se neshodli

Praha – Povolební vyjednávání večer ukončila skupina pro kulturu a církve. Zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli na nutnosti vícezdrojového a transparentního financování kultury, přesně však jeho podmínky nedefinovali. Shoda panuje i na podpoře kinematografie a na nutnosti předložit nový zákon o audiovizi. Expertní skupina by také chtěla odpolitizovat mediální rady – příště by v nich měli zasedat místo politiků odborníci.

Zřejmě nejspornější bod – majetkové vyrovnání s církvemi – ale budou řešit až lídři stran ve formátu K9. „Shodneme se, že je potřeba vyrovnat se s církvemi, nicméně představy dosažení cíle jsou odlišné,“ uvedl expert pro kulturu za Věci veřejné Jan Hrdina. Jeho strana navrhuje, aby se sakrální stavby vrátily církvi a spravovaly by se i nadále jako památky. Lesy a další majetek by se pak převedly do speciálního fondu, z něhož by se financovaly církve. S tím prý ale ODS ani TOP 09 nesouhlasily. 

Ústavní soud dnes odmítl zrušit část zákona o půdě, která blokuje majetek obcí, na který se vztahují nároky církví. Soudci politikům vzkázali, že dlouhodobá nečinnost zákonodárců při řešení vztahu státu a církví je protiústavní a nová vláda by se měla otázkou zabývat.

Expertní skupina se neshodla ani v otázce nového památkového zákona, také tuto oblast budou řešit až straničtí lídři. Všechny tři strany sice plánují přijmout nový zákon do roku 2012, Věci veřejné ale nesouhlasily s návrhem ODS, která prosazovala možnost kompenzací majitelům objektů chráněných památkovým zákonem. „My v tom vidíme úskalí, že by se to vykládalo různě,“ řekl Hrdina. Obávají se, že by například podnikatel, kterému by památkáři nedovolili přebudovat památku na hotel, požadoval po státu finanční kompenzaci za ušlý zisk.

Věci veřejné navíc pronesly požadavek, aby se nezvyšovala DPH u knih a tiskovin. „Je to ale otázka, která by příslušela ekonomické skupině, ta už ale své kapitoly uzavřela, proto nám to rozsekne K9,“ podotkl Hrdina.