Stavbě obchvatu Kolína již nic nebrání, měl by být na jaře 2012

Kolín - Ředitelství silnic a dálnic se podařilo vykoupit všechny potřebné pozemky nutné pro výstavbu osmikilometrového obchvatu Kolína. Na vyvlastnění se dohodlo i s posledními obyvateli, kteří zatím stavbu blokovali. První řidiči se tak po části nového obchvatu budou moci projet už letos v říjnu, kompletně hotový bude na jaře 2012. 

Tranzitní dopravou zatížený Kolín čeká na svůj obchvat už 40 let, investorovi stavby, Ředitelství silnic a dálnic, trvalo téměř 4 roky, než skoupil všechny potřebné pozemky. Proběhlo 27 vyvlastňovacích řízení se 40 majiteli. Teď ŘSD tvrdí, že dokončení obchvatu už nic nebrání.

„Jedná se o téměř osmikilometrový úsek, na kterém budou tři mimoúrovňové křižovatky, dvanáct mostů a sedm protihlukových stěn v celkové délce sedmi kilometrů,“ uvádí mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Nejzarputilejší odpůrce obchvatu zemřel

Stavbu dlouho blokovali obyvatelé Štítar. Bohuslav Liska, který nesouhlasil se zbouráním svého domu, ale zemřel a ŘSD se na vyvlastnění podařilo dohodnout s pozůstalými. Boj proti obchvatu už vzdali také manželé Kostihovi, kterým má mostní estakáda vést 30 metrů od domu. Stále ale požadují peníze za znehodnocení nemovitosti a výměnu protihlukových oken.

„Jsme nespokojení s tou cenou. Teď jde o ta kompenzační opatření, znehodnocení našeho objektu, případně objektů dalších účastníků, není zatím dořešeno,“ vysvětluje Karel Kostiha, člen občanského sdružení Štítary. Mluvčí ŘSD přiznává, že tato otázka ještě není uzavřena: „Tam ta jednání skutečně ještě probíhají, já bych nechtěla předbíhat, v jakém duchu se to ponese,“ řekla.

Škrty a úsporná opatření ministerstva dopravy se kolínského obchvatu nedotknou, jeho vybudování vyjde na téměř 2 miliardy korun a většinu zaplatí Evropská unie. Zkušební provoz kompletně hotového osmikilometrového obchvatu je naplánovaný na začátek roku 2012, první řidiči se ale po nové stavbě projedou už letos v říjnu, kdy bude dokončený první úsek.