Policie obvinila trojici mužů z ubití bezdomovce, hrozí jim až 18 let

Šumperk - Policie v Šumperku vyšetřuje případ brutálního napadení bezdomovce skupinou útočníků, které se stalo v noci na čtvrtek. 39letý muž utrpěl vážná zranění, kterým ještě týž den v nemocnici podlehl. Policisté zadrželi tři podezřelé. Z jeho vraždy policie obvinila tři muže ve věku 18 a 25 let. Mužům hrozí deset až osmnáct let vězení.

 

Pachatelé na bezdomovce zaútočili v sadech 1. máje, kde bezdomovci často sedávají na lavičkách. „Útok, který proti němu vedli, byl likvidační, těžko ho mohl přežít. Jednali v úmyslu ho zabít. Útočníci se vzájemně znali, ale s napadeným, který seděl v sadech na lavičce, pravděpodobně neznali. Napadli ho bez zásadního motivu,“ uvedl vedoucí krajského odboru obecné kriminality Libor Šamšula. To tvrdí i mužova přítelkyně Jitka, která v době útoku seděla vedle něj na lavičce. Podle ní mladíky nijak neprovokoval. „Byl to hodnej kluk, nikomu neublížil,“ řekl přítel zavražděného muže František Jurka.

Mladíky, z nichž dvěma je 18 a jednomu 25 let, policisté zadrželi i díky rychlé reakci svědků a kolemjdoucích ve čtvrtek. „Jednoho jsme dopadli bezprostředně po činu, další dva v průběhu dne. Přes svůj nízký věk již mají dva z obviněných za sebou trestní minulost,“ dodal Šamšula.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Letos je to v Šumperku už druhý podobný případ. V únoru byl u obchodního centra nalezen mrtvý muž bez domova. Z jeho vraždy policie v červnu obvinila osmnáctiletého mladíka. Podle policistů jsou právě lidé bez domova čím dál častějším terčem násilníků. Z letošních 14 pokusů o zabití v Olomouckém kraji byla více než čtvrtina spáchána právě na bezdomovcích. Podle psychologa Aleše Kudy ze sdružení Sananim jsou bezdomovci snadnou obětí. „Jsou to lidé na okraji společnosti, a proto jsou snadný cíl,“ uvedl.