Věřitelé po MS v Liberci: Chceme jednat s Nečasem

Praha - Sdružení věřitelů vyzvalo premiéra Petra Nečase, aby s ním začal jednat o dluhu po mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009. Věřitelé totiž nesouhlasí s plánovaným postupem státu, který je ochoten jim vrátit pouze DPH ze smluv, které nebyly uhrazeny. Informovali o tom zástupci sdružení Martin Pánek a Vojtěch Hlaváček. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy ve výši 108 milionů korun bez penále.

Podle nedávného vyjádření ministra školství Josefa Dobeše (VV) stát věřitelům dluhy po libereckém šampionátu nevrátí. Po uhrazení DPH ze strany státu by se o zbylou částku měly podle ministra postarat liberecká radnice a lyžařský svaz. S tím však sdružení zásadně nesouhlasí a opakovaně se snaží s Dobešem setkat. „Celkem již byly stanoveny čtyři konkrétní termíny schůzky, které byly následně zrušeny,“ uvedli Pánek s Hlaváčkem. Dobeš však dnes popřel, že by se jednání s věřiteli vyhýbal, odvolal prý zatím jen jednu schůzku.

Materiál o vypořádání libereckého šampionátu je do 20. září v připomínkovém řízení, poté jej ministerstvo předloží na jednání vlády. Věřitelé tvrdí, že součástí materiálu je podle jejich informací právě návrh dotace na uhrazení DPH. „Považujeme navrhovanou výši za absurdní vzhledem k angažovanosti státu a přístupu vlády pana Mirka Topolánka a jednak především z podstaty samotné formulace a účelu připravované dotace, kde by z našeho pohledu mohlo dojít ke zvýhodnění věřitele,“ uvedlo sdružení.

Chystají se další žaloby - na všechny strany

Věřitelé již kvůli mistrovství podali na dvě desítky žalob. Pánek s Hlaváčkem dnes uvedli, že se věřitelé v nejbližších dnech setkají a projednají další případné žaloby na stát, lyžařský svaz, město Liberec či Neumannovou. Sdružení zastupuje 54 z celkového počtu 83 firem, jimž organizační výbor dluží peníze.

V souvislosti s mistrovstvím již policie obvinila dva muže - bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu a jednatele společnosti Investing CZ Josefa Nadrchala. Údajně společně zadali zakázku za 24,2 milionu korun předem vybrané firmě a tím vyřadili ostatní možné zájemce. Podle protikorupční policie bude pravděpodobně stíhaných nakonec víc.

0Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo loni od 18. února do 1. března. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně Neumannová. K největším věřitelům patří zřejmě liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu.