Gazdík navrhuje, aby poslanci obhajovali smysl svých zahraničních cest

Praha – Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík chce prosadit přísnější kontroly pro zahraniční cesty poslanců. „Výlety“ zákonodárců jsou často pod palbou kritiky a dolní komora je nazývána poněkud posměšně cestovní kanceláří. Gazdík navrhuje, aby poslanec po návratu z cesty před vedením Poslanecké sněmovny obhájil přínos a smysl své cesty. Pokud neuspěje, příště se už třeba nikam nepodívá.

„My bychom rádi, aby poslanci jednak šetřili, a také aby podali zprávu o tom, k čemu jejich účast v zahraniční delegaci nebo jejich návštěva cizí země přispěla,“ uvedl Gazdík. Podobně hovoří i Kateřina Klasnová z Věcí veřejných. „Myslím si, že to je dobrý mechanismus vlastně i pro nás pro poslance, jestli takovou cestu opakovat,“ řekla. Zápisy z cest musí poslanci dělat už teď. Sněmovna ale projednává jen zprávy z jednání u mezinárodních organizací. Nově by museli všichni cestovatelé odevzdat referát o cestě organizačnímu výboru a ten by si mohl dotyčného pozvat a na smysl cesty se doptat.

Minulí poslanci byli za svoje výlety hodně kritizováni. Třeba když se bez jasného výsledku jeli za statisíce seznamovat s úrovní školství v Tádžikistánu nebo životem amazonských domorodců v Peru. Podle šéfky sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) ale takové cesty už nová sněmovna stejně nepovolí.

Video Reportáž Jana Osúcha
video

Reportáž Jana Osúcha

Podle opoziční ČSSD má organizační výbor na starost důležitější věci než hodnotit zpětně význam cesty. „My musíme být schopni vyloučit nějakou zbytečnou cestu předtím, než k ní dojde, a ne pak zjišťovat, co tam ti poslanci dělali,“ domnívá se místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. To do jisté míry potvrzuje i Gazdík. „Cesta se určitě bude posuzovat ještě před jejím vykonáním, nicméně považuji za nutné, aby členové delegace podali zprávu o tom, k čemu ta cesta vlastně byla,“ trvá na svém Gazdík.

Letos se zákonodárci podívají maximálně po Evropě

I na poslance ale dopadlo šetření – do konce roku mohou cestovat jen po Evropě a až na výjimky jen členové evropského a zahraničního výboru. Došly totiž peníze, a tak se omezuje i nabídka zahraničních cest pro poslance. V minulém volebním období měli poslanci ročně k dispozici na cesty průměrně 25 milionů. Pro letošní rok jim zbylo jen sedm. Z toho skoro čtyři miliony spolkne vysílání stálých delegací. Milion musí sněmovně zůstat na přijetí delegací, které přijedou k nám. Na cesty tak zbývají dva miliony – tak na řadu přijdou i levnější hotely nebo doprava autobusem.