Lékaři se s ministerstvem na platech neshodli

Praha - Zástupci zdravotnických odborů a ministerstva zdravotnictví se na dnešním jednání nedohodli na řešení situace ohledně chystaných změn platů. Podle ministerstva nebyly odbory ochotny přijmout jiné řešení než zvýšení mezd. Kompromisní návrh prý na jednání nepřinesly. Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková uvedla, že odboráři nepřistoupí na desetiprocentní snížení mezd, a proto stávková pohotovost trvá.

Žitníková potvrdila, že zdravotnické odbory budou mít zastoupení na úterní demonstraci proti škrtům mezd ve veřejné a státní sféře. Podle ní ministr Leoš Heger (TOP 09) slíbil, že by se mohl pokusit vyjednat nižší škrty, než je navrhovaná desetina. Žitníková ale odmítá návrhy, kterými by se platy ve zdravotnictví dostaly pod úroveň platů po jejich loňském zvýšení.

„Ze strany odborů nebylo akceptováno žádné kompromisní řešení a samy s žádným kompromisním návrhem nepřišly. Byly ochotny akceptovat pouze navýšení mezd,“ uvedl po jednání mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Odboráři se nicméně se zástupci ministerstva dohodli na dalších pravidelných jednáních.

0Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil před týdnem stávkovou pohotovost. Pokud se jim dohoda s vládou nepodaří, přichystají stávku na volební den 15. října. O platech v sociální oblasti by odboráři měli jednat ve středu před jednáním vlády.

Odbory: Lékaři jsou podhodnoceni

Podle dřívějšího vyjádření Žitníkové by mzdy ve zdravotnictví měly zůstat na nynější úrovni nebo se zvednout, protože zaměstnanci v tomto oboru jsou podle ní dlouhodobě platově podhodnoceni. Zástupci odborů upozorňují i na to, že Hegerem dohodnutá výjimka se nebude vztahovat na všechny profese ve zdravotnictví. Ministerstvo podle Sršně hodlá především u fakultních nemocnic, které zřizuje, zajistit, aby k platovému propadu nedošlo. Měly by být zachovány mzdy a navíc zvýšeny variabilní složky, které poklesy tarifů vyrovnají.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že dopady desetiprocentního snížení v platové tabulce pro zdravotníky mají být rozpuštěny mezi platové třídy a platové stupně. Stejně jako u ostatních státních zaměstnanců by změny měly podle autorů umožnit odměňovat pracovníky podle jejich skutečných zkušeností a výsledků. Odboráři nicméně upozorňují na to, že ve zdravotnictví v příštím roce nebudou peníze, pojišťovnám bude chybět deset miliard korun, na nenárokové odměny tedy nejspíš nebude.