Praha díky DPH ušetří na dostavbě Průmyslového paláce čtvrt miliardy

Praha - Hlavní město ušetří na dostavbě vyhořelého Průmyslového paláce zhruba čtvrt miliardy korun. Informoval o tom radní Milan Richter. Umožní to podepsání dodatku ke smlouvě o pronájmu Výstaviště se společností Incheba. Městská rada ho schválila, Incheba s tím souhlasí. Podle Richtera bude Incheba k nájemnému platit ještě 20 procent DPH, které si pak Praha bude moct odečíst z nákladů na rekonstrukci paláce. Ty odhaduje na 1,5 miliardy korun.

„Nás to nic nestojí - k nájmu bude přiúčtováno DPH. My ho samozřejmě odvedeme (státu), takže pro město - nula od nuly,“ řekl Richter. Incheba městu za nájem Výstaviště platí ročně 60 milionů korun, teď přes Prahu odvede na DPH 12 milionů korun státu navíc. „Ale ve chvíli, kdy my investujeme do areálu Výstaviště, tak si na dostavbu Průmyslového paláce, ale i další rekonstrukce, můžeme odečíst 20 procent DPH a stát nám je vrátí,“ vysvětlil Richter. „Ona je to vlastně jenom účetní operace,“ dodal. Incheba sice bude platit 12 milionů korun navíc, získá je ale díky DPH prý zpět na nákladech.

Incheba Praha získala Výstaviště do pronájmu v roce 2001 na 15 let s pětiletou opcí. O rok později areál poničila katastrofální povodeň. Město společnosti výrazně snížilo nájemné a prodloužilo smlouvu na 60 let. Incheba se zavázala vložit do rozvoje areálu postupně miliardu korun, přičemž do konce roku 2007 měla investovat 300 milionů. To se ale nestalo. Praha se s Inchebou několik let přela, spory se vyostřily především po požáru Průmyslového paláce. V červnu se město s Inchebou dohodlo na nájmu do roku 2016 za 60 milionů korun ročně.

Levé křídlo Průmyslového paláce zničil oheň v říjnu 2008. Podle dřívějších informací hasičů vznikl požár souhrou několika faktorů a způsobil ho elektrický vařič.

Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Stavba byla tehdy hotova během půl roku. Budova v secesním stylu navržena architekty Bedřichem Münzbergerem a Františkem Prášilem se stala dominantou Výstaviště, zároveň byla první stavbou v Čechách postavenou s použitím montovaných ocelových konstrukcí.

Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které celé je památkově chráněno už od 50. let. Na stavbě paláce se cenila především autentická ocelová konstrukce, patrná především na věži. V obou bočních křídlech byla totiž skryta pod dřevěným podhledem.