Za útok granátem ve Smiřicích dostali muži 5,5 roku

Praha - Za útok granátem při loňském incidentu mezi romskými rodinami ve Smiřicích na Hradecku dnes pražský vrchní soud definitivně uložil Patriku Vachovi i Josefu Potočkovi 5,5 roku vězení. Snížil tak trest uložený Krajským soudem v Hradci Králové, který oba muže shodně potrestal 12 lety vězení. Obžalobě se totiž nepodařilo prokázat, kolik lidí mohlo být zasaženo, kdyby granát vybuchl. Rozsudek je nyní pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

Soud posoudil čin mužů jako obecné ohrožení, násilí proti skupině obyvatel, výtržnictví a porušení domovní svobody. Vach se navíc dopustil nedovoleného ozbrojování. Podle obžaloby se v okolí místa dopadu granátu nacházelo zhruba 15 lidí. Pokud by funkční obranný granát explodoval, měl by smrtící účinky do vzdálenosti až několika desítek metrů. Granát nevybuchl, protože neměl odjištěnu takzvanou dopravní pojistku.

Podle dnešního rozhodnutí předsedy senátu Jiřího Zouly však prvoinstanční soud neprokázal, kolik lidí bylo na místě v okamžiku dopadu granátu. „Neobjasnil ani, jestli měli úmysl lidi zabít, nebo je jen vystrašit,“ dodal soudce. Navíc Potoček před hodem vykřikl: „Hodil jsem granát, utíkejte!“ Tak podle soudce i přítomné varoval, a proto je usmrtit nechtěl. „Nejeli jsme tam nikoho zabít,“ hájil se dnes také Vach.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Viníci na sebe navzájem žalovali

Oba obžalovaní, kteří byli v minulosti opakovaně soudně trestáni, svalovali vinu jeden na druhého. Přiznali se pouze k tomu, že lidem v okolních domech nadávali a vyhrožovali jim. Do Smiřic se údajně vydali, aby domluvili Romům, kteří v minulosti vyvolali několik incidentů.

Hradecký soud vloni v prosinci za incident pravomocně odsoudil podmíněným trestem také Martina Huňáka, který podle obžaloby vykřikoval různé nadávky a urážky a do dveří domku bodl vidle. Odvolací soud se dnes kauzou zabýval už podruhé. Napoprvé případ vrátil k novému projednání. Nebylo podle něj jasné, kolik lidí mohl granát zabít a jak vůbec prvoinstanční soud dospěl k tomu, že obžalovaní chtěli někoho usmrtit.