Tajemník znojemské radnice míří kvůli podezření z korupce do vazby

Břeclav – Tajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř míří kvůli obvinění z korupce do vazby. V případu je stíháno celkem pět lidí, ostatní ale zůstávají na svobodě. Břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna sice přímo nepotvrdil, že se jedná o Krejčíře, ČTK to ale sdělil zdroj blízký vyšetřování.

Státní zástupce původně navrhoval vzít do vazby dvě osoby. Svůj názor ale krátce před dnešním jednáním břeclavského soudu změnil. „Jedna z těchto osob totiž změnila svůj postoj k trestnímu řízení natolik, že již nehrozí, že by mohla při stíhání na svobodě ovlivňovat průběh vyšetřování,“ uvedl Foldyna. Zda se tento obviněný při dnešním soudním jednání doznal, to neuvedl.

Údajnou korupci na znojemské radnici řeší protikorupční policie. Podle spisu měl dostat Krejčíř desítky tisíc korun za to, že pomohl některým stavebním firmám získat zakázku od radnice ve vypsaných výběrových řízeních. Tajemník radnice je stíhaný za zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Další čtyři lidé jsou obviněni z podplácení. Mělo by jít o zástupce stavebních firem - hovoří se o společnostech VHS plus a Pozemní stavby Znojmo.

Podle dostupných informací prověřuje policie výběrová řízení vypsaná v roce 2009 majetkovým odborem a dále odborem regionálního rozvoje. Protikorupční policie prohlásila, že kauza nemá nic společného s činností volených zástupců radnice - tedy starosty a místostarostů. Starosta Znojma Petr Nezveda (ODS) nařídil Krejčířovi dovolenou. Ve středu se uskuteční jednání rady města Znojma, na níž se budou hledat právní cesty, jak Krejčíře odvolat z funkce.