Kandidátem na rektora zlínské univerzity je Sáha

Zlín - Kandidátem na jmenování rektorem zlínské univerzity se stal dosavadní prorektor a bývalý rektor školy Petr Sáha. Od členů akademického senátu dostal 24 z 36 možných hlasů, z toho jeden byl neplatný. Ve funkci nahradí bývalého rektora Ignáce Hozu, kterého v květnu na návrh akademického senátu odvolal prezident Václav Klaus. Rektor univerzity se volí na čtyřleté období.

„Pocity nemám. Protože to, co se odpracuje, přichází samo jako splněný krok,“ řekl po hlasování Sáha. Jeho úkol je jasný - povýšit zlínskou univerzitu na mezinárodně uznávanou: „Chceme se objevit v ratingu mezinárodních univerzit. To je úkol dost náročný. Ale myslím si, že splnitelný.“ Dalším hlavním úkolem podle něj bude dát na univerzitě do pořádku peníze. „To je klasická ukázka toho, že když se něco špatně dělá, tak na tu destrukci stačí opravdu pár měsíců. Konkrétně mám na mysli špatné vedení z pozice kvestora,“ komentoval.

Ekonom Jiří Kostečka nahradil ve funkci kvestora Alexandra Černého, který ji zastával několik let, na začátku roku. Sáha dnes nevyloučil, že se univerzita s Kostečkou „rozloučí“. „To řešení teprve přijde, (Kostečka) je ve stavu nemocných. Pracovní poměr má na dobu neurčitou, takže to bude předmětem jednání,“ dodal.

Sáha vedl zlínskou univerzitu po dvě volební období od jejího vzniku

„Návrh na jeho jmenování bude předložen prostřednictvím ministerstva školství prezidentu Václavu Klausovi,“ řekla mluvčí zlínské univerzity Andrea Kadlčíková. Sáha vedl zlínskou univerzitu po dvě volební období od jejího vzniku, nyní ve škole působí jako prorektor pro strategii a rozvoj univerzity. V letech 2006 až 2007 byl předsedou České konference rektorů, a to jako první mimopražský rektor v historii.

Návrh na odvolání rektora Hozy akademický senát schválil na začátku dubna. Důvodem byly pochybnosti ohledně několikasetmilionového projektu na výstavbu vědecko-technického parku v Uherském Hradišti. Od června stojí v čele univerzity prorektor Vojtěch Křesálek.

Ignác Hoza
Zdroj: ČT Brno
Autor: ČT Brno