Krajská zdravotní zaplatí 200 tisíc korun za chyby v tendru

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 200 000 korun Krajské zdravotní, která je akciovou společností Ústeckého kraje a spravuje pět tamních nemocnic. Podle ÚOHS chybovala v tendru na zdravotnický materiál určený pro nemocnice. Firma diskriminovala uchazeče o zakázku. Dnes to oznámil místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký. Rozhodnutí je nepravomocné, Krajská zdravotní se proti němu odvolala.

Krajská zdravotní v tendru za více než 87 milionů korun poptávala několik skupin výrobků. Šlo například o obvazy, obinadla a náplasti. Podle antimonopolního úřadu firma v tendru diskriminovala dodavatele, kteří mohli zajistit pouze dodávku některých skupin výrobků. „Zadavatel se dopustil porušení zákona, když nepřipustil dílčí plnění předmětu veřejné zakázky, tedy uchazeči mohli podávat pouze nabídky na celou veřejnou zakázku,“ uvedl Rudolecký.

ÚOHS v tendru našel ještě další chyby. Krajská zdravotní podle jeho názoru postupovala příliš přísně při technické specifikaci jednotlivých výrobků, když přesně nadefinovala požadované výrobky, a nedala tak dodavatelům možnost nabídnout technicky a kvalitativně obdobná řešení. „Tímto způsobem byly vytvořeny neodůvodněné překážky hospodářské soutěže a došlo k faktickému vyloučení širokého okruhu potenciálních dodavatelů z účasti v zadávacím řízení,“ uvedl Rudolecký.

Předseda představenstva Krajské zdravotní Petr Benda řekl, že společnost už proti rozhodnutí zpracovala námitky a odvolala se. Dodal, že k odvolání připojila další dokumenty, které mají dokazovat, že nepochybila.