Tlak na vládu sílí, lidé podepisují petici na podporu lékařů

Praha - Tlak na vládu v souvislosti s odborovou akcí Děkujeme, odcházíme sílí. Lékaři a jejich sdružení posílají dopisy vládě i médiím, nyní se na kabinet obrátili také občané. Petici SOS zdravotnictví podepsalo k dnešnímu poledni přes 10 000 lidí. Mezi nimi i spisovatel Ivan Klíma, děkan první lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima nebo přední chirurg profesor Pavel Pafko. Od 1. března by mělo přestat chodit do práce zhruba 3 800 nemocničních lékařů.

„V prvních 16 hodinách od vzniku internetové petice se k textu připojilo přes 3 500 signatářů. Je třeba, aby byl slyšet alespoň trošičku i hlas druhé strany, když ta první tak úspěšně manipuluje,“ řekla spoluautorka petice profesorka Eva Havrdová. Přední odbornice na léčení roztroušené sklerózy pracuje na neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice, odkud odchází 70 procent lékařů.

Petice je dílem 24 autorů a je podle Havrdové určena všem občanům bez ohledu na profesi. Vyzývá vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby začaly se zástupci zdravotníků konstruktivně jednat. Považuje za hazardní, jak nedoceněn je potenciál českých zdravotníků v době, kdy se vyspělá Evropa potýká s nedostatkem kvalifikovaných sil. Žádá, aby se vládou pověřený orgán zasadil o narovnání disproporce mezi materiálovými a mzdovými výdaji českého zdravotnictví.

Podle nejnovějšího průzkumu Agentury Médea Research většina veřejnosti stojí proti lékařům. Velká část obyvatel uznává, že by nemocniční lékaři měli mít vyšší platy, jejich požadavek na mzdu v trojnásobku průměrné mzdy je ale podle nich přemrštěný. Za lékaře se v průzkumu postavila jen čtvrtina obyvatel, naopak 59 procent lidí jejich protesty neschvaluje.