Dvě miliardy pro doktory děsí pojišťovny

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) deklaroval, že lékařům přidá od března i bez dosažené dohody s Lékařským odborovým klubem (LOK). Šéf rezortu soudí, že jeho postup by mohl přesvědčit část odcházejících doktorů ke stáhnutí výpovědí. Přislíbené dvě miliardy by ale mohly zapříčinit potíže především Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), která na nové výdaje nemusí mít prostředky. Zaplatit má drtivou většinu peněz a už má jen minimální rezervy.

„Tyto dvě miliardy jsou vázány na to, aby začala probíhat a fungovat reforma zdravotnictví, restrukturace lůžkového fondu,“ pronesl ministr Heger. Další prostředky by rád ušetřil mimo jiné i pomalejším zaváděním nových technologií a zákazem vzniku nových ordinací. Menší pojišťovny sice na účtech zatím disponují částkami okolo deseti miliard, největší VZP ale se svými rezervami nevystačí. Právě VZP má totiž zdravotníkům přidat jednu a půl miliardy, a to by ji mohlo dostat do dluhů.

„Situace kolem rezerv je velmi napjatá, protože pokud v minulosti zdravotní pojišťovny byly přinuceny platit víc, pak prodlužovaly splatnost,“ tvrdí předseda správní rady VZP Marek Šnajdr (ODS). A právě pozdní platby za zdravotní péči vedly v roce 2005 až k jejímu omezování a k nucené správě VZP. Další miliardy z rozpočtu přitom vláda do zdravotnictví nepošle.

Video Reportáž Markéty Šenkýřové a Petra Vaška
video

Reportáž Markéty Šenkýřové a Petra Vaška

A proti ústupkům ministra Hegera se dnes ozval Svaz zdravotních pojišťoven, podle kterého se mohou mnohé pojišťovny dostat do finančních problémů. Podle svazu jedinou schůdnou cestou, jak dostat do nemocnic slíbené dvě miliardy, je vyjednat navýšení plateb s každou nemocnicí individuálně. Podmínkou pro zvýšení úhrad je zajištění potřebné péče o pojištěnce. Pojišťovny musejí při cenových jednáních dodržet své zdravotně pojistné plány. Pokud jim zvýšení plateb určí novela vyhlášky, jak to chce ministr, hrozí komplikace, varoval svaz.

Heger si nejvíc peněz slibuje od zrušení až deseti tisíc akutních lůžek. Takový postup se ale vůbec nezamlouvá hejtmanům, kteří v Česku spravují přes 70 nemocnic. „Nikdo neví, zda půjde o zrušení absolutní, nebo bude tento počet nahrazen lůžky následné péče. Já to zatím vnímám spíše jako výkřik,“ komentoval Hegerův plán předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).

Proti čerpání dvou miliard z fondů zdravotních pojišťoven a nátlaku lékařských odborů vystoupila „skupina občanů“. Nelíbí se jim, že peníze se budou čerpat, aniž byly nejdříve provedeny potřebné systémové reformy, a apelují na vládu, aby podobným praktikám vydírání neustupovala. Mezi podepsanými jsou například katolický kněz Zbigniew Czendlik, herec Petr Nárožný, bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský, historik architektury Zdeněk Lukeš, spisovatel a historik Petr Placák či přednosta ostravské onkologické kliniky David Feltl.