Policejní odbory chtějí Johnovo odstoupení

Praha - Policejní odbory rozešlou v blízké době mezi policisty petici, ve které vyzvou ministra vnitra Radka Johna k odstoupení. Nemá prý důvěru policistů. Informují o tom Lidové noviny (LN). Podle předsedy Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milana Štěpánka nedokázal John resortu zajistit dostatek peněz na mzdy a provoz. Petice se policistům dostane do rukou v době, kdy jim na účet přijde vůbec první výplata snížená o deset procent. Řadoví policisté tímto škrtem přišli v průměru o 3 000 korun.

S nižší mzdou se přitom museli vyrovnat už loni, kdy jim některá krajská ředitelství přestala vyplácet peníze za přesčasy nebo rizikový příplatek. Podle odborů jim tak plat klesl v některých případech až o 5 000 korun.

John se podle deníku brání tím, že je prvním ministrem, který má takto osekaný rozpočet a musí dělat nepopulární kroky. Tvrdí, že pro policisty udělal vše, co bylo v jeho silách. „Pro policisty jsem vyjednal, že se nebude danit odchodné, nebudou se rušit výsluhy a nebude se propouštět,“ uvedl.

Ministerstvo vnitra letos hospodaří s 52,9 miliardy korun, což je téměř o sedm miliard korun méně než loni. Policie dostala 28,6 miliardy proti loňským 33,5 miliardy korun.

„Počítám s podpisy v řádech tisíců“

Odboráři očekávají, že petice bude mít mezi policisty obrovský ohlas. „Vzhledem k tomu, kolik lidí se účastnilo demonstrace v září, počítám s podpisy v řádech tisíců,“ věří Štěpánek. Protestu v Praze se zúčastnilo na 40 tisíc lidí, většina z nich byla právě z policejních řad.

Vedení policie se k akci odborářů nechce vyjadřovat. „Je to věc mezi ministerstvem vnitra a odboráři,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká. Dodala, že nikomu do toho nebudou mluvit ani „kvůli tomu někoho šikanovat“.