Heger se dohodl s lékaři, zůstanou za 1,8 miliardy

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se dnes večer dohodl s lékařskými odbory a komorou na společném memorandu, které má zabránit odchodu doktorů z nemocnic. Podepíšou ho, pokud s podmínkami v kompromisním dokumentu bude vláda i odboráři souhlasit a nespokojení lékaři pak ukončí protest a začnou stahovat své výpovědi z práce.

„Jsme na cestě k závěru, budu-li trošku optimistický,“ uvedl po několikahodinovém jednání Heger. Návrh memoranda označil za pokrok. Do nemocnic by na zvýšení příjmů doktorů měly letos plynout dvě miliardy korun, z toho na přidávání lékařům bude v nemocnicích potřeba minimálně 1,8 miliardy korun, další peníze spolknou platby za přesčasy. Na sestry by tak zbylo maximálně sto milionů. Ony i ostatní zdravotníci by měli dostat přidáno v příštím roce.

Lékařům porostou platy o tisíce korun několik let

Lékaři by si letos podle vzdělání a praxe měli polepšit měsíčně o 5 000 až 8 000 korun. Dohoda obsahuje to, že by přidávání měla zajistit změna tarifních tabulek. Ministr řekl, že úpravu tarifů lékařů vláda „pravděpodobně schválí“. Je to podle něj ale vázáno na to, že vedení lékařských odborů předsedům organizací z regionů memorandum předloží a oni ho schválí. Výsledkem pak bude výzva k odvolání odporu a ke stažení výpovědí. „Ta teprve bude definitivní podmínkou k souhlasu vlády,“ řekl ministr.

Memorandum počítá i se zvyšováním příjmu lékařů v příštích letech. Zatímco letos by měli dostat přidáno zhruba o 15 procent a v příštím roce by to mělo být asi o deset procent. V roce 2013 by pak podle požadavků odborů měl průměrný plat lékaře být 1,5 až třikrát vyšší než průměrná mzda ve státě.

Dohoda je kompromis

Šéf LOK Martin Engel se k možné dohodě zatím nechtěl vyjadřovat. Návrh memoranda předloží předsedům odborových organizací ve středu. „Lépe jsme se dohodli na roce 2013 než na roce 2011,“ poznamenal předák. Podle šéfa komory Milana Kubka dohoda neuspokojuje ani jednu ze stran, představuje ale kompromis. „Tak už to bývá,“ řekl Kubek. Šéf asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD, který se jednání zúčastnil jako pozorovatel) vyzval nespokojené lékaře, aby navrhované memorandum přijali a výpovědi stáhli.

Memorandum, na němž se shodl Heger s odbory:

1) Úprava úhradové vyhlášky

- má zajistit, aby nemocnice letos dostaly dvě miliardy korun navíc na zvýšení příjmů lékařů a aby se peníze rozdělily nemocnicím podle počtu lékařů

- vláda dostane do 28. února, účinnost od 1. března

2) Způsob zvýšení platů v roce 2011

- zvýšení platových tarifů lékařů v nemocnicích, léčebných ústavech a léčebnách dlouhodobě nemocných i v záchranných službách o 5000 až 8000 korun

- vláda dostane do 28. února, účinnost od 1. března

3) Přidávání v roce 2012

- v souvislosti s reformou se průměrný plat lékaře zvýší o deset procent a od roku 2013 pak dosáhne 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy ve státě, v roce 2012 porostou také platy všem zdravotnickým pracovníkům

4) Vzdělávání, změna kompetencí zdravotníků, reformní a protikorupční kroky

- ve spolupráci s odbory, lékařskou komorou, odbornými společnostmi a asociací sester; na rušení nemocničních lůžek a jejich převedení na lůžka sociálně zdravotní se bude spolupracovat s kraji

- návrhy do 30. června, předpokládaná účinnost od roku 2012

5) Výzva ředitelům nemocnic

- ministerstvo vyzve, aby vedení fakultních a dalších státních nemocnic přijalo lékaře po stažení výpovědí zpět, pokud nebudou jejich místa už obsazena

6) Záruka Asociace krajů ČR

- ministerstvo požádá asociaci o záruky, že krajské nemocnice přijmou lékaře zpět a zvýší jim podle memoranda platy

7) Odvolání protestu Děkujeme, odcházíme

- lékařské odbory do tří dnů od popisu memoranda protestní akci odvolají a vyzvou lékaře, aby výpovědi stáhli a požádali o přijetí zpátky do práce

Pokud by se ministr s odboráři a komorou nedohodl, mohla by v nemocnicích od března chybět asi pětina lékařů. V odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme jich podalo výpověď na 3 800 z asi 20 000. Odbory požadovaly zvýšení mezd o 8 000 až 12 000 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 54 mminutami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 1 hhodinou

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 2 hhodinami

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 3 hhodinami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 12 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 13 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 13 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 13 hhodinami
Načítání...