Obnovení železnice mezi Otovicemi a Polskem vyvolává rozpaky

Otovice - Snaha podnikatelů a občanských sdružení opět obnovit železniční trať mezi Otovicemi na Broumovsku a polskými obcemi vyvolává u některých starostů velké rozpaky. Stěžují si, že přestože se jich projekt bezprostředně týká, nikdo nepovažuje za nutné ho s nimi konzultovat. Na projekt se musí teprve vypracovat i studie o proveditelnosti stavby.

Propojit nevyužívanou železniční trať z Otovic s železnicí v Polsku. Takové mají plány někteří podnikatelé a železniční nadšenci. Jenže samotných Otovic, ale ani dalších starostů z obcí na trati, se nikdo na názor neptá.

„Mě to velice zlobí, protože se kdysi říkalo o nás bez nás a dneska to, myslím si, platí v tuto chvíli také,“ uvedla starostka Hynčic u Meziměstí Věra Hermonová (nestr.).

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Lidé, kteří stavbu prosazují, ale odmítají, že by za nimi stáli majitelé lomu. Trať by podle nich byla přínosem pro celý region. „Je to čistě občanská iniciativa, vpodstatě moje a kolegů z Meziměstí,“ řekl propagátor projektu Jiří Kučera. „Nám se jedná především o dopravu zaměstnanců. To, že bude po železnici jezdit náklad, přispěje k tomu, že se osobní doprava udrží,“ doplnil František Molík z hospodářské komory.

„Myslím si, že tady nejde o nějaké blaho lidu, ale že se jedná o byznys,“ komentovala Hermonová.

Projekt je zatím ve fázi, kdy se má zpracovat studie o proveditelnosti stavby. Jednání se starosty přijde na řadu později, vysvětlují svůj postup zastánci obnovy železničního spojení. Nejisté zatím zůstává i to, kdo by měl projekt vůbec financovat.