O sociálních škrtech může Ústavní soud rozhodnout do měsíce

Brno – Ústavní soud (ÚS) odročil po dopoledním jednání výnos verdiktu o balíčku sociálních škrtů na neurčito. Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek po jednání uvedl, že rozhodnutí by mohlo padnout přibližně v horizontu jednoho až tří týdnů. S jistotou ale termín odhadovat nechtěl. Vyhlášení nálezu se stejně jako dnešní jednání odehraje veřejně v soudní sněmovně. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes při svém vystoupení v roli svědkyně prohlásila, že koaliční poslanci nezkrátili při schvalování balíčku škrtů v sociální oblasti práva opozice. Soudci řeší návrh ČSSD na zrušení celého zákona o úsporných opatřeních v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí. Stav legislativní nouze umožnil přijmout zákon rychlejším a z hlediska vlády snazším způsobem.

„Jednání Ústavního soudu se za účelem porady a vyhlášení nálezu odročuje na neurčito,“ završil dnešní jednání krátce před polednem předseda ÚS Pavel Rychetský. Plénum potřebuje čas na rozmyšlenou a zpracování nálezu.

Z dnešního vystoupení Miroslavy Němcové plyne, že opozice měla dostatek času se s normou důkladně seznámit. „Věděli přesně, o jakou matérii jde, (…) o jaký obsah zákona se jedná,“ uvedla Němcová. Opozice se podle Němcové mohla k obsáhlému zákonu vyjádřit při obecné rozpravě, která probíhala ještě před vyhlášením stavu legislativní nouze. Soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová ale upozornila na to, že rozprava trvala jen krátce a hovořili jen řečníci s přednostním právem. Norma je podle Wagnerové obsáhlá, mění 18 různých zákonů, důvodová zpráva má 80 stran. Soudkyně připomněla také to, že někteří poslanci podle svých vyjádření v médiích vůbec nevěděli, jakou měrou si schválením normy snižují vlastní platy.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24

Studio ČT24

Aktuální rozhovory na aktuální témata v ČR i ve světě

Reportáž Evy Lípové

Němcová soudcům dále řekla, že jako předsedkyně Poslanecké sněmovny nemohla odmítnout vládní návrh na vyhlášení stavu legislativní nouze, přičemž prý brala v potaz především zvyklosti, které ve sněmovně léta panují. Podle nich vedení dolní komory Parlamentu návrh nepřezkoumává, pouze stanovuje dobu trvání stavu legislativní nouze. Zároveň prý v roli poslankyně věřila argumentům premiéra Petra Nečase (ODS), podle něhož by neschválení škrtů ohrozilo rating České republiky a přineslo velké ztráty české ekonomice.

Vláda prý k důležitým sociálním škrtům neumožnila ve sněmovně ani řádnou rozpravu. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky šlo pouze o trik, jak vyřadit opozici z parlamentní debaty. ČSSD se na Ústavní soud obrátila i s dalšími dvěma stížnostmi. Jedním napadla novelu zákona o stavebním spoření, druhým opatření, podle kterého lidé v prvních třech dnech nedostávají nemocenskou.

Bohuslav Sobotka u Ústavního soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24