Předražený výcvik pilotů stojí armádu stovky milionů

Pardubice - Česká armáda platí pardubickému Centru leteckého výcviku za školení deseti pilotů ročně více než čtvrt miliardy korun. Obdobný výcvik u civilních firem, které školí piloty pro tuzemské i zahraniční aerolinky, je přitom až šestinásobně levnější. Pardubické centrum patří Leteckým opravnám Malešice (LOM). Podle jejich vedení je výcvik drahý i proto, že generální štáb není schopen sdělit, kolik letců bude chtít v příštích letech proškolit. O případu informuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

„Je to hodně předražené, musí se to změnit. Pardubické centrum je postavené pro mnohem větší armádu a počet pilotů, než jich potřebujeme,“ zdůraznil sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Například slovenská armáda přitom přenechala základní výcvik pilotů už před lety civilním firmám. Na jejich úrovni to neubralo, letectvo prý navíc výrazně ušetřilo, tvrdí MfD.

Podle šéfa letecké společnosti DSA Daniela Tučka, který školí piloty pro aerolinky, vyjde armádu školení pilotů v Pardubicích na 280 milionů korun, u DSA stojí toto školení 43 milionů korun. „Cena, kterou si pardubické centrum účtuje za palivo, odpovídá u nás kompletnímu výcviku pilotů,“ poznamenal Tuček. K ceně navíc připočítal náklady na údržbu letiště a řízení leteckého provozu, které činí stamiliony korun ročně. Armáda je však podle MfD není schopna doložit.

Vojáci mohou ušetřit i v Pardubicích

Podle Martiny Fišerové, mluvčí Leteckých opraven Malešice, kterým pardubické cvičiště patří, je však výcvik armádních pilotů drahý i proto, že generální štáb není schopen sdělit, kolik letců bude chtít v příštích letech proškolit. Letecké centrum se přitom podle ní může zmenšit a ušetřit na provozu značné sumy. „Pokud by se centrum samo od sebe zredukovalo, nezvládlo by výcvik většího počtu pilotů, které mu možná armáda příště pošle,“ uvedla Fišerová.

Letecké opravny Malešice
Zdroj: www.lompraha.cz