„Pokud mně síly umožní, tak já určitě zůstanu ve veřejném světě, určitě se nestáhnu do soukromí. Jaká bude konkrétní forma, je zbytečné říkat dopředu,“ řekl Klaus. Při bilanci minulého roku v české politice poznamenal, že se zásadním způsobem změnila česká politická scéna, když „padli“ do té doby dominantní lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek a sociální demokracie drtivě vyhrála komunální volby.
Klaus je výraznou postavou politické scény

Představení knihy Rok osmý
Klaus v poslední době z prezidentského úřadu aktivně zasahuje i do vládní politiky. Jeho vliv na exekutivu se posílil mimo jiné tím, že na Pražském hradě v prosinci na poslední chvíli pomáhal urovnat konflikt mezi koaličními stranami. Až po jeho intervenci Věci veřejné slíbily další podporu vládě.
Minulý týden Klaus poprvé vážněji kritizoval některý z vládních chystaných reformních kroků. Koaliční plán důchodové reformy, který už schválili ekonomičtí ministři vlády, je podle něj příliš rychle připravený a vláda ho špatně vysvětluje. Dnes Klaus zmínil, že v debatě o důchodové reformě chce pokračovat. V následujících dnech a týdnech prý zveřejní další články na toto téma.
„Nebyly zodpovězeny některé daleko zásadnější otázky než parametry, o kterých se takzvaně hovoří v této souvislosti,“ řekl Klaus. Zatím je podle něj ale předčasné uvažovat o tom, zda by vládní návrh důchodové reformy vetoval. Odhadl, že se k němu související zákony dostanou zhruba na podzim a do té doby se prý ještě o návrhu povede debata.
Ke Klausovým výhradám k důchodové reformě se připojily i vládní VV. Poslanec a rozpočtový expert strany Michal Babák v médiích uvedl, že VV nepodpoří důchodovou reformu, jestliže koaliční partneři veřejnosti dostatečně nevysvětlí, proč je kvůli ní nutné zvyšovat daň z přidané hodnoty.