Demolice Štvanice. Kulturní památka jde k zemi

Praha - V Praze začala demolice zimního stadionu na Štvanici. Stadion byl postaven v roce 1932 jako první umělé kluziště v zemi a od roku 2000 byl kulturní památkou. Kvůli špatnému technickému stavu byl ale od ledna uzavřen. Na Štvanici vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. „Demoluje se jen dřevěná část, která byla v havarijním stavu,“ řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Stadion, který zasáhly v roce 2002 povodně, postupně chátral. Do dřevěných stěn a tribun zatékalo a konstrukci napadla hniloba.

Stavební úřad pro Prahu 7 vydal v pátek rozhodnutí, kterým nařizuje magistrátu neodkladné odstranění stavby zimního stadionu Štvanice, uvedla Krásenská. „Praha se vzdala práva na odvolání z důvodu akutní havarijní situace objektu. Podle posudku hrozí zřícení konstrukce jako celku a stavba bezprostředně ohrožuje zdraví a životy osob,“ dodala. Na odstranění stadionu má podle ní Praha 20 dnů.

Štvanice a MS v hokeji

Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.

Video Vstup Jakuba Kajtmana
video

Vstup Jakuba Kajtmana

Vstup Jakuba Kajtmana

PU 28.5.2011

Reportáž Edity Horákové

Na přelomu roku se v budově zřítila část střechy. Stavební úřad pro Prahu 7 posléze zakázal vstup na stadion. Následný posudek, který si magistrát nechal zpracovat, varoval před hrozbou okamžitého zřícení některých částí objektu. Podle posudku by případná rekonstrukce stadionu byla velmi drahá, protože by se musely rozebrat konstrukce objektu, vyměnit její poničené části, zpevnit a znovu sestavit. Za špatný stav stadionu mohl nájemce, který se o něj dostatečně nestaral.

S rozhodnutím o Štvanici úřady dlouho váhaly. To, zda bude stadion zbořen, měl určit stavební úřad pro Prahu 7, verdikt o dalším osudu památky však přenechal pražskému magistrátu. Radní Alexandra Udženija tehdy řekla, že se to vedení Prahy nelíbí a že úředníci dostali pokyn, aby si ze stavebního úřadu vyžádali jasné stanovisko.